Rok 2020 i trwająca pandemia pokazały wszystkim pracownikom i pracodawcom, że wykonywanie obowiązków związanych ze stanowiskiem pracy nie zawsze musi się ograniczać wyłącznie do biura. Model zwany home office znalazł zastosowanie także i w polskich warunkach, o czym przekonało się wiele firm. Praca zdalna ma sporo sprzymierzeńców, co przełożyło się na fakt, że niektórzy przedsiębiorcy zdecydowali się, by ich pracownicy zostali w swoich domach i stamtąd pracowali. Home office niesie wiele korzyści, które zwiększają wydajność i zadowolenie całego zespołu.

Samodzielne gospodarowanie własnym czasem

Jak mówią – czas to pieniądz – i wiedzą o tym wszyscy, niezależnie od zmieniającego się świata. Codzienny pęd za obowiązkami domowymi oraz zawodowymi dotyka nie tylko wielkie aglomeracje, ale coraz częściej także mniejsze miasta. Dlatego model home office pozwala nieco zwolnić i lepiej zarządzać własnym czasem, by wykonywane obowiązki były efektywne, a samo zadowolenie pracownika bardzo wysokie. Przede wszystkim oszczędzamy mnóstwo czasu na dojazdy. Praca z domu nie wymaga od nas wczesnej pobudki, dostosowywania się do komunikacji miejskiej czy stania w korkach. Dzięki temu mamy możliwość zadbać też o swoje zdrowie – lepiej się wysypiać, spożywać posiłki bez presji tykających minut.

Dodatkowo w wielu firmach home office wiąże się ze sporą elastycznością pod względem godzin pracy. To od indywidualnego pracownika zależy, czy zacznie pracę o 7 rano, czy o 9. Liczy się efekt końcowy, czyli realizacja zadań. Dzięki temu jesteśmy w stanie samodzielnie gospodarować czasem poświęcanym na zadania, nie dostosowując się do sztywnych ram narzucanych przez firmę. Oczywiście taka swoboda nie jest stosowana w każdej firmie, jednak niezależnie od tego home office daje każdemu sporo wolności.

Większy komfort psychiczny i swoboda

Decydując się na pracę z domu, każdy pracownik zyskuje pewną swobodę działania. To zdecydowanie przekłada się na efektywność tego, co robi. Wystarczy zaaranżować sobie odpowiednie miejsce w domu, gdzie będziemy w stanie się skupić, zapisać listę codziennych zadań do wykonania i możemy pracować. W warunkach komfortowych, w miejscu, który budzi pozytywne skojarzenia.

To dodatkowo niesie wiele korzyści dla samej rodziny. Oszczędność czasu i bliskość sprawiają, że poprawiają się więzi pomiędzy rodzicami a dziećmi. Dodatkowo home office jest doskonałym rozwiązaniem, gdy opiekujemy się dzieckiem czy osobą niepełnosprawną. Także jeśli Ty borykasz się z problemami zdrowotnymi, nie stoisz przed koniecznością brania zwolnienia lekarskiego czy urlopu. Możesz pracować w bezpiecznych warunkach i czuć się przy tym komfortowo. Model ten pozwala pogodzić nam obowiązki domowe z zawodowymi. 

Wykonywanie obowiązków z dowolnego miejsca

Home office bardzo często umożliwia połączenie pracy z podróżowaniem. Dlaczego? Wystarczy mieć odpowiedni sprzęt komputerowy, stałe i dobre łącze internetowe i jesteśmy w stanie wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca na ziemi. To bardzo wygodne rozwiązanie. Czujemy się zrelaksowani, zwiększamy efektywność swoich działań i jednocześnie ograniczamy wszelkie rozpraszacze biurowe, które uniemożliwiają nam pełne skupenie się na pracy.