Tworząc swoje CV, niezależnie od tego, czy jest to dopiero pierwsze w życiu, czy kolejne, wiele osób szuka wskazówek, jak je napisać, by było atrakcyjne. Niestety w pędzie konstruowania idealnego życiorysu, bardzo często zdarza nam się popełniać błędy, przez które nasze CV staje się nieatrakcyjne i nieskuteczne. Dlatego warto wiedzieć, nie tylko czym się kierować, tworząc życiorys, ale także, jakich błędów unikać. Przejmij kontrolę nad dokumentem, który może zagwarantować Ci znalezienie pracy marzeń.

Brak uporządkowania i chaos w CV

Jednym z podstawowych błędów, który dyskwalifikuje na samym starcie naszą kandydaturę w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, jest ogólny chaos, jaki panuje w wysłanym CV. Bardzo źle postrzegane są życiorysy, w których widać, że autor nie miał pomysłu ani na treść, ani na sam układ. Jeśli w Twoim dokumencie nie widać na pierwszy rzut oka wyraźnej, przemyślanej struktury, musisz liczyć się z tym, że ani rekruter, ani pracodawca nie zwrócą na Ciebie uwagi. Do podstawowych rubryk, które powinny znaleźć się w CV, należą: dane personalne, nasze wykształcenie, zdobyte doświadczenie, posiadane umiejętności, zainteresowania oraz klauzula o zgodzie na przetwarzanie dancyh osobowych.

Problemem bywa nie tylko sama struktura, ale chaos, jaki panuje także wewnątrz poszczególnych kolumn. Bardzo często informacje, które zawieramy w CV, nie mają bezpośredniego odniesienia do stanowiska, na które aplikujemy. Wtedy widać, że dokument nie jest aktualizowany i wysyłany jest hurtowo do różnych osób. Ponadto wiele osób zawiera takie dane jak stan cywilny czy PESEL. To błąd. Warto pamiętać również, że wszelkie informacje – o zainteresowaniach, doświadczeniu czy umiejętnościach – muszą być jak najbardziej precyzyjne.

Brak estetyki w życiorysie

Pierwszym błędem związanym z brakiem estetyki jest nieuwaga podczas pisania. Do rekruterów i pracodawców trafiają setki CV, w których można znaleźć drobne błędy interpunkcyjne czy literówki, ale niekiedy także znaczące błędy ortograficzne lub złe nazwy – np. firmy, do której aplikujemy. Życiorys to nasza wizytówka, dlatego zawsze trzeba go sprawdzać kilka razy, by mieć pewność, że wszystko, co jest w nim zawarte, jest poprawne. W przeciwnym razie zostaniemy uznani za osobę, która nie przykłada się do tego, co robi i nie angażuje.

Estetyka wiąże się również z samym układem CV, wybranym zdjęciem oraz używaną czcionką. Kreatywność jest niezwykle cenna, jednak i w tym temacie liczy się umiar i dbanie o schludność. Zadbaj, by fotografia była profesjonalna, nie stosuj zbyt wielu kolorów, używany font powinien być prosty i przejrzysty. CV nie jest bogato ilustrowanym opowiadaniem. Im więcej się dzieje, tym mniejszą aprobatę zyskamy.

Brak kreatywności i korzystanie z gotowych wzorców

W kwestii kreatywności podczas tworzenia CV, wielkim błędem jest korzystanie z gotowych już szablonów oraz frazesów, jakie w rzeczywistości nie mają odniesienia ani do stanowiska, na które aplikujemy, ani do naszej osoby. Rekruterzy na pierwszy rzut oka mogą stwierdzić, że każdy kandydat o pracę jest kreatywny, ciekawy świata i otwarty. Dlaczego? Bo niemalże wszyscy piszą to w CV. Kreatywnością zatem jest pójście własnym torem, a nie podążanie za tłumem. Używaj konkretów – precyzyjnie opisuj zarówno doświadczenie, jak i umiejętności oraz zainteresowania. Nie kłam i zawsze pisz zgodnie z prawdą.