Niezależnie od tego, czy mówimy o pracowniku czy pracodawcy, wszyscy dobrze wiedzą, że tak idealna osoba, która posiada wyłącznie zalety, natomiast zero wad, nie istnieje. Jednak zauważyć można szereg cech, jakie są wprost pożądane u szefa, aby zespół, którym zarządza pracował efektywnie i był zadowolony ze swoich działań. To od pracodawcy zależy motywacja pracowników, ich zaangażowanie w pracę i rozwój zawodowy. Warto zwrócić uwagę na to, jaki powinien być dobry szef, aby wszyscy na tym mogli zyskać.

Zapewnia stabilne zatrudnienie i jest wypłacalny

Żarty o szefach krążą w niemalże każdej firmie. Problem pojawia się wtedy, gdy dowcipy przestają być abstrakcyjną historią, a stają się rzeczywistością. Istnieje kilka podstawowych cech, jakie powinien spełnić pracodawca, aby każdy członek jego zespołu czuł się zadowolony i zaspokojony zawodowo. Jedną z podstawowych potrzeb, jaką mają pracownicy, jest stabilność oraz bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest, aby „szef doskonały” był wypłacalny. Aby wieść spokojne życie, potrzebujemy do tego pieniędzy. Opłata mieszkania, zakup żywności, leków, ubrań to codziennie troski, z którymi zmaga się każda dorosła osoba. Problemem jest, gdy pracodawca zupełnie nie dba o to, by jego podwładni otrzymywali wynagrodzenie na czas lub zgodne z ustaleniami z umowy.

Dodatkowo wszyscy potrzebują poczucia stabilizacji. Każdy pracownik ma własną historię – utrzymuje dużą rodzinę, bierze kredyt na dom itp. Niezwykle istotne jest poczucie, że wykonywana praca nie jest na chwilę, a forma zatrudnienia zapewnia spokój oraz bezpieczeństwo. Dobry szef powinien zadbać o to i zapewnić jak odpowiedni rodzaj umowy, aby spełnić oczekiwania pracownika. Wzrośnie wtedy jego zaangażowanie i chęć identyfikowania się z firmą.

Dba o przyjazną atmosferę w firmie

Idealna praca to miejsce, do którego każdy pracownik chce przychodzić i nie obawia się tego, co przyniesie kolejny dzień. Dla wielu osób brzmi to nierealnie i idyllicznie, jednak jest to możliwe do osiągnięcia. Wszystko za sprawą pracodawcy, który samodzielnie lub po odpowiednim pokierowaniu przez HR-a, jest w stanie zadbać o dobrą atmosferę w całej firmie.

Nie da się ukryć, że nadmierny stres, poczucie przytłoczenia czy niedopasowania zmniejszają naszą efektywność i negatywnie wpływają na zdrowie oraz samopoczucie. W pracy spędzamy znaczącą część życia, dlatego idealny szef musi pamiętać, jak motywować pracowników, w jaki sposób budować relację, jak doceniać. Dodatkowo powinien szanować każdą osobę, a także jej czas oraz wykazywać się zaufaniem. 

Motywuje oraz umożliwia rozwój każdej osobie 

Rozwój zawodowy jest niezwykle ważny, ponieważ dzięki temu każdy pracownik unika poczucia stagnacji i znudzenia, nieustannie się czegoś uczy i czuje potrzebny. Jest to bardzo ważne, aby zespół pracował energicznie, skutecznie i z zaangażowaniem. Idealny szef powinien wiedzieć, że istnieją różne czynniki motywacyjne i na każdego pracownika inaczej one działają. Warto, aby wykazywał się zainteresowaniem oraz empatią, a także regularnie dawał pozytywny feedback. Jeśli na samym początku współpracy pracodawca będzie słuchać i reagować na to, co mówi pracownik, w krótkim czasie będzie w stanie pomóc mu ustalić osiągalne cele i drogę rozwoju, aby je zrealizować.