Konstruując ogłoszenie o pracę, zawsze staramy się przykuć uwagę potencjalnych pracowników nie tylko samym wynagrodzeniem czy możliwościami rozwoju zawodowego, ale także dodatkowymi benefitami, które stanowią czynnik motywacyjny. Warto mieć to na uwadze i dostarczać swojemu zespołowi regularne pozytywne bodźce, dzięki którym pokażemy, że doceniamy ich wysiłek. W dzisiejszych czasach można skorzystać z szerokiego wyboru różnorodnych benefitów dla pracowników, jakie pozwolą utrzymać w nich zaangażowanie i będą stanowić nagrodę za współpracę.

Czym są benefity dla pracowników?

Benefity to nic innego jak bezgotówkowe dodatki, które znajdują swoje miejsce obok stałego, regularnie wypłacanego wynagrodzenia. W wielu miejscach nie stanowią one przywileju dla wybranych, a wprost przeciwnie – standard dla wszystkich pracowników. Korzyści te przyznawane są w różnorodnych formach, dlatego przed pracodawcą stoi szeroki wachlarz możliwości. Przyznawać je można dowolnie, zgodnie z własnymi upodobaniami. Wielu pracodawców chce w ten sposób nagrodzić pracowników, którzy wykazują się bardzo dużym zaangażowaniem i mają spory wkład w rozwój firmy. Inni zaś starają się w ten sposób motywować cały zespół – czasem bez okazji, niekiedy wykorzystując określony czas.

Warto pamiętać, że dobór benefitu nie jest czynnością oczywistą i wcale prostą. Musi on być dopasowany do sytuacji życiowej czy potrzeb pracownika. Dlatego przydatna jest znajomość swojego zespołu i indywidualne podejście do każdej osoby. Możliwości jest naprawdę wiele. Kiedyś był to komputer służbowy czy dostęp do kawy w pracy. Dziś to ogrom propozycji, które ucieszą pasjonatę każdej możliwej dziedziny.

Dlaczego warto zaproponować pracownikom benefity?

Wielu pracodawców waha się nad tym, czy postawić na benefity pozapłacowe czy podwyżki. To z pewnością temat dyskusyjny, posiadający ogromne grono zwolenników każdej z tych opcji. Jedno jest pewne – żadne rozwiązanie nie jest złe, zaś każde z nich sprawia, że budujemy dobry, zaangażowany i lojalny zespół. Dziś rynek pracy jest dynamiczny i pracownicy poszukują nieustannego rozwoju. Rzadko zdarza się, aby jedna osoba pracowała dłużej niż kilka lat w danym przedsiębiorstwie. Pomagają w tym konkurencyjne firmy, które prześcigają się w ofertach pracy. Kuszą one m.in. atrakcyjnymi benefitami. 

Są one niezwykle ważne, ponieważ pokazują pracownikowi, że miejsce, gdzie szuka zatrudnienia, dba o każdą osobę. Tym samym myśli on nieco bardziej perspektywicznie o współpracy i wykazuje się większą chęcią zaangażowania i przywiązania. Zadowolenie oraz docenienie pracownika zawsze pozytywnie wpływa na wykonywane obowiązki, co przynosi korzyści wszystkim. Benefity przynoszą motywację, poprawiają jakość życia, budują pracodawcy dobry wizerunek, wspierają dbanie o zdrowie. To nagroda, o jaką powinien zadbać każdy szef.

Jakie benefity dla pracowników wybrać?

Trzeba przyznać, że XXI wiek daje szeroki wachlarz możliwości w kontekście benefitów pracowniczych. Telefon służbowy, laptop, kawa z ekspresu są już przeżytkiem, który nie przebije konkurencji. Warto uszanować indywidualne preferencje pracowników oraz ich zainteresowania. Wiele osób decyduje się na:

  • prywatną opiekę medyczną
  • bilety na komunikację miejską
  • atrakcyjne karnety na siłownię
  • bony zakupowe oraz żywieniowe
  • ciekawe szkolenia zawodowe