Zdarza się, że męczymy się, wykonując jakiś zawód. Brak satysfakcji, poczucia rozwoju i realizacji swoich celów albo nisko płatna praca sprawiają, że chcemy dokonać jakiejś zmiany w życiu. Wtedy z pomocą przychodzi przebranżowienie się – całkowita zmiana wykonywanych czynności w zupełnie nowym środowisku. Brzmi to ciekawie? Z pewnością tak właśnie jest, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób pisać CV, by wyglądało atrakcyjnie i przekonująco.

Profesjonalnie opracowane podsumowanie zawodowe

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób opisać posiadane doświadczenie zawodowe i czy w ogóle jakoś o nim wspominać, jeśli aplikujemy o pracę w zupełnie innej branży. Pozornie wydawać by się mogło, że pracodawcę czy rekrutera w żaden sposób nie zainteresuje to, co dotychczas robiliśmy. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Tak naprawdę rzetelne opracowanie swojego profilu zawodowego może skutecznie otworzyć drzwi do nowej pracy. 

Eksponując w swoim życiorysie ścieżkę zawodową, pokazujemy pracodawcy, jaką wartość oraz energię jesteśmy w stanie mu zaoferować. To prosty sposób, aby zyskać przewagę nad konkurencją. Pokażmy, umieszczając rubrykę z doświadczeniem na samej górze, w widocznym miejscu CV, że do tej pory zebraliśmy spory bagaż zarówno wiedzy, jak i umiejętności. Tym samym zainteresujemy pracodawcę swoją kandydaturą.

Wyeksponowanie posiadanych umiejętności 

Jeśli chcemy zmienić branżę, w której pracujemy, to niewątpliwie najważniejszym punktem CV jest sekcja związana z naszymi umiejętnościami. Niestety nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób ją prawidłowo opracować. Zdarza się, że wpisywane są mało konkretne, losowe hasła, które jako pierwsze przychodzą do głowy, ponieważ „mogą się przydać”. Zwróćmy uwagę na to, o czym wspomina się w ofercie pracy. Umiejętności powinny być precyzyjnie opisanie oraz muszą odnosić się do oczekiwań pracodawcy. Nie warto pisać ogólnikami, bo pokazuje to nasz brak profesjonalizmu. „Umiejętność pracy w zespole” – brzmi ciekawie, ale jeszcze lepiej „Doskonała umiejętność pracy zespołowej – koordynowałem kilkunastoosobową grupą, realizując projekty na skalę międzynarodową”.

Mówiąc o umiejętnościach czy posiadanej wiedzy, warto znaleźć miejsce na takie przykłady, które będą atrakcyjne z punktu widzenia zarówno rekrutera, jak i potencjalnego pracodawcy. Pokażmy, że posiadamy swoją unikalną wartość, jaka może wnieść wiele dobrego, jeśli zostaniemy zatrudnieni. Pewność siebie okaże się bardzo korzystna.

Funkcjonalne CV w trakcie przebranżowienia

Zmiana branży i poszukiwanie pracy w czymś zupełnie nowym bywa sporym wyzwaniem. Dlatego warto opracować tzw. CV funkcjonalne, które posiada kilka głównych różnic w porównaniu z tym standardowym wariantem. W tym przypadku powinniśmy skupić się szczególnie na wspomnianych już zdobytych umiejętnościach, podsumowaniu zawodowym, wykształceniu, ale także na kwalifikacjach dodatkowych czy przebytych kursach. Warto doszkalać się w nowej dziedzinie i pokazać pracodawcy, że jesteśmy nią zainteresowani, sukcesywnie poszerzając swoje kompetencje.