Jesteś w trakcie pisania CV i zastanawiasz się nad sekcją związaną z zaintersowaniami? Budzi ona bardzo wiele wątpliwości pośród osób, które ubiegają się o zatrudnienie. Dlatego też przez część jest traktowana po macoszemu. Warto wiedzieć, w jaki sposób wykorzystać każdą przestrzeń, jaką daje nam CV i pokazać pracodawcy, że jesteśmy godni jego uwagi i zaufania, także mając na uwadze swoje hobby. Dowiedz się, co i w jaki sposób wpisać, aby zdobyć uznanie i sympatię, a potem pracę marzeń.

Dlaczego warto umieścić sekcję „Zainteresowania” w CV?

Poszukiwania pracy bywają długim wyścigiem bądź prawdziwą walką, podczas której tylko najlepsze osoby, które wykazują się czymś nietuzinkowym, mogą odnieść sukces. Dlatego tak ważne jest, aby w maksymalny sposób wykorzystać potencjał, jaki daje nam CV. Szczególnie, gdy o dany etat ubiega się bardzo wielu kandydatów. Często łączą ich podobne wykształcenie oraz zdobyte umiejętności. Jednak istnieje coś, co może nas skutecznie wyróżnić na tle pozostałych osób i sprawić, że zostaniemy zapamiętani na dłużej.

Mowa o hobby, które posiadamy. To bez dwóch zdań najmniej formalna sekcja, którą umieszcza się w CV, stąd też jest zbywana przez wielu kandydatów o pracę. Jest to poważny błąd, ponieważ to właśnie nasze zainteresowania mówią sporo o tym, jakimi jesteśmy ludźmi i czy nasze umiejętności bądź doświadczenie są poparte w jakimś stopniu pasjami. Sekcja związana z hobby jest doskonałym narzędziem dla osób, jakie ubiegają się o pierwszą pracę lub chcą się przebranżowić.  Nie mniej zawsze myśl o tym, o jakie miejsce pracy walczysz i jakie zainteresowania mogą rzeczywiście udowadniać Twój wyjątkowy charakter i osobowość skrojoną właśnie na miarę danego stanowiska. 

W jaki sposób opisywać zainteresowania w CV?

Jeśli już wiesz, dlaczego warto opisywać zainteresowania w tworzonym CV, jest to połowa sukcesu. Dalszym krokiem jest ich odpowiednie opisanie, ponieważ jak zawsze, także i tutaj diabeł tkwi w szczegółach. Zostało Ci nieco miejsca w CV i nie masz pomysłu na przedstawienie swojego hobby? Jeśli chcesz zastosować prostą wyliczankę brzmiącą „sport, literatura, muzyka”, lepiej odmów sobie wstydu i nie umieszczaj tego w pliku. To utarty wzór, z którego korzysta każda osoba – zarówno pasjonat tych dziedzin, jak i ktoś, komu zupełnie obce są takie właśnie rozrywki.

Pokaż, że jesteś osobą o szerokich horyzontach i udowodnij, że cechy Twojego charakteru są poparte właśnie zainteresowaniami. Warto wybrać takie pasje, które są jak najbardziej zbliżone z zawodem. Przykład? Wspinaczka wysokogórska świetnie podkreśli, że radzisz sobie ze stresem, jesteś osobą skrupulatną i zdeterminowaną. Uwielbienie do pisania udowodni rekruterowi, że jesteś świetnym marketingowce.

Gdzie należy umieścić sekcję z zainteresowaniami?

Zadbaj o to, aby część dotycząca hobby znalazła odpowiednie dla siebie miejsce i była dobrze wyeksponowana. Pamiętaj, że nie jest to serce CV, jednak warto napisać ją w sposób atrakcyjny i zgodny z rzeczywistością. Hobby ma nieco mniejsze znaczenie niż samo doświadczenie czy posiadane umiejętności, dlatego nikt nie obliguje nas do umieszczania zainteresowań w CV. Jednak jeśli pominiemy ten fragment, niektórzy rekruterzy mogą uznać nas za osoby leniwe. Dlatego warto zaplanować tę sekcję na samym dole dokumentu, zapewniając sobie to, że w ciekawy sposób wyróżnimy się na tle konkurencji.