Bogate CV, dobrze napisany list motywacyjny są kluczem do sukcesu i wskazują na nasz profesjonalizm oraz gotowość do rozpoczęcia nowej pracy. Jednak jest jeszcze jeden element, o którym wiele osób zapomina, co działa na naszą niekorzyść. Chodzi o samą wiadomość mailową, jaką wysyłamy wraz z załączanymi dokumentami. To właśnie ona jest pierwszym wrażeniem wywieranym na rekruterze oraz przyszłym pracodawcy. Treść maila jest miejscem, które jest zaniedbywane przez wiele osób – wykorzystaj to jako swój atut i pokaż przewagę nad konkurencją od samego początku.

Co powinno znaleźć się w mailu z CV?

Wydaje Ci się, że masz doskonale przygotowane CV i list motywacyjny, więc każdy rekruter będzie chciał umówić się z Tobą na rozmowę? Jeśli tak, nie zapominaj, że równie ważne jest zrobienie dobrego wrażenia, konstruując treść wiadomości mailowej, wraz z którą wysyłasz dokumenty. Bardzo często zdarza się, że rekruterzy czy pracodawcy otrzymują zupełnie pustą wiadomość, w której załączone jest tylko CV. To jeden z największych błędów, jakich należy się wystrzegać, jeśli chcemy być traktowani poważnie. Mail musi zachęcić pracodawcę do tego, by zapoznać się z naszym CV. Dlatego tak ważne jest, aby przyjęła ona określoną konstrukcję.

Na samym początku przywitaj się, jednak ze swojego słownika usuń słowo „witam”. To jeden z podstawowych błędów, który może skreślić nas w oczach innych. Okaż szacunek wobec osoby, do której się zwracasz. „Dzień dobry” czy „Szanowni Państwo” są pozytywnymi zwrotami, na które warto się zdecydować. Następnie warto wspomnieć, skąd wiesz o tym, że prowadzona jest rekrutacja – jeśli oczywiście ma ona miejsce. Możesz wskazać portal czy też bezpośredni link do ogłoszenia. Dalej napisz kilka zdań na temat swojej osoby – wybierz takie informacje, które mogą być atrakcyjne w oczach innych. Doświadczenie, wykształcenie, osiągnięcia to idealne hasła, o których można wspomnieć w mailu. Nie zapomnij poinformować o załącznikach. Na samym końcu podziękuj za uwagę oraz zachęć do kontaktu.

Jak zatytułować maila z CV?

Wiele osób poświęca godziny nad wymyśleniem idealnego tytułu do maila z CV. Od razu warto zaznaczyć, że wiadomość o nazwie „CV i list motywacyjny” albo „Odpowiedź na ogłoszenie o pracę” są proste, sprawdzone, ale… mało efektywne. Rekruter otrzymuje setki takich wiadomości, spośród których żadna niczym się nie wyróżnia. To luka, którą możesz zapełnić, decydując się na chwytliwy tytuł wiadomości mailowej. Spójrz na oczekiwania pracodawcy, które zawarte są w ogłoszeniu. Być może jest tam coś, czym możesz się poszczycić i dodać to już w treści maila? Pamiętaj, aby tytuł był zwięzły i konkretny. „Dyrektor działu kreatywnego z 10-letnim doświadczeniem w branży” może skutecznie przykuć uwagę i zapewnić nam nową pracę.

Czy pisać wiadomość, wysyłając CV przez aplikację?

Wiele osób korzysta ze specjalnych portali, poprzez które można w bezpośredni sposób wysyłać CV. Także i tam warto wysłać oprócz dokumentu także wiadomość tekstową. To znaczne zwiększenie szans i powodzenia. Pokażesz tym samym, że nie traktujesz pracodawcę niepoważnie i nie wysyłasz setek takich samych wiadomości z CV. Jednocześnie wykazujesz się profesjonalizmem i szacunkiem, a także sumiennością. Dołącz krótką wiadomość tekstową i przekonaj rekrutera już od samego początku do swojej osoby.