Dobrze stworzone CV jest kluczem do sukcesu podczas rekrutacji. Jedną z jego najważniejszych rubryk jest zebrane dotychczasowe doświadczenie, które daje pewność, że bez problemu poradzimy sobie na nowym stanowisku. Zarówno pracodawca, jak i rekruter otrzymują wyobrażenie tego, co do tej pory robiliśmy i jakie nabyliśmy w związku z tym umiejętności. Dlatego też niezwykle ważne jest opanowanie sztuki poprawnego opisywania doświadczenia w CV.

Co powinno być zawarte w rubryce „Doświadczenie” w CV?

Wypełnianie rubryki, jaką jest „Doświadczenie” spędza sen z powiek wielu osób. Wydaje nam się, że dotychczasowa historia jest niespójna, zbyt często zmienialiśmy pracę, nieodpowiednio eksponujemy swoje osiągnięcia. Pamiętaj, że nie ma nic złego w zawarciu konkretnych faktów, które mają na celu podkreślenie naszych atutów oraz szczególnych zdolności. Zmienianie miejsca pracy dziś bywa także czymś na porządku dziennym – szczególnie wśród młodych osób. Ważne, aby odpowiednio ująć w słowa swoje doświadczenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej i pokazać, że jest to wyłącznie naszym atutem.

Zaprezentuj swoje konkretne doświadczenie – wskaż na miejsce pracy, stanowisko i okres pełnienia danej funkcji. Pamiętaj, aby używać wyłącznie precyzjnych danych, operować liczbami oraz faktami. Chwal się poprzez aktywne czasowniki – „stworzyłem”, „wdrożyłem”, „zaprojektowałem” pokazują, że jesteś osobą czynną, która chętnie podejmuje dzialanie. Nie wstydź się także zdobytych nagród oraz wyróżnień otrzymanych w miejscu pracy, a nawet szkoleń, które wzbogaciły Twoją wiedzę.

Odpowiednie wyeksponowane zdobytego doświadczenia

Sekcja związana z posiadanym doświadczeniem zawodowym jest niezwykle istotna. Nie da się ukryć, że to właśnie na podstawie niej zapada decyzja, czy zostaniemy zaproszeni na spotkanie rekrutacyjne, czy też nie. To miejsce, w którym należy pokazać swoje mocne strony oraz to, co nas wyróżnia spośród konkurencyjnych kandydatur. Opisując swoje doświadczenie, pokazujemy, że przez ostatnie lata w żaden sposób nie próżnowaliśmy, a rozwijaliśmy się i działaliśmy, by zaoferować pracodawcy wiedzę oraz praktyczne umiejętności. 

Ważne jest, aby w odpowiedni sposób eksponować doświadczenie. Treść oraz jej układ powinny być czytelne, przejrzyste oraz atracyjne dla odbiorcy. Skorzystaj z zasady odwróconej chronologii i na samej górze rubryki „Doświadczenie” dodaj te najbardziej aktualne zajęcia. Zawrzyj takie informacje jak:

  • nazwę wykonywanego stanowiska oraz miejsce zatrudnienia
  • datę rozpoczęcia i zakończenia pracy (miesiąc oraz rok)
  • zadania wykonywane w ramach pracy (jasno i precyzyjnie opisane)

Czego unikać, opisując doświadczenie w CV?

Dokument, jakim jest CV, to Twój życiorys i wizytówka w jednym. Powinien być jak najbardziej konkretny, tak, aby przekonać do siebie od razu rekrutera. Szczególnie, że przestrzeni do zagospodarowania mamy tak naprawdę niewiele. Dobrze zaprojektowane CV powinno zajmować jedną stronę, na której każda ważna informacja będzie miała swoje miejsce. Dlatego każde pojedyncze słowo jest na wagę złota.

Pisząc swój życiorys, unikaj sztucznego wypełniania dokumentu słowami, które mają wyłącznie zapchać przestrzeń. Precyzja jest bardzo ważna i świadczy o profesjonalizmie. Dokonaj selekcji – CV nie może zawierać informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy doświadczeniu, które w żaden sposób nie ma ani znaczenia, ani powiązania z pracą, o którą się ubiegamy.