Praca zdalna, czyli tzw. home office, to w dzisiejszych czasach nie tylko przyjemny trend, ale także konieczność. Ważnym jest, by pamiętać o równowadze, dzięki której będziemy w stanie doskonale zorganizować sobie czas oraz przestrzeń – na wykonywanie obowiązków oraz odpoczynek.

Na czym polega praca zdalna?

Kodeks pracy nie zawiera żadnej konkretnej definicji, która wskazywałaby na tzw. home office. Rozumie się to po prostu jako wykonywanie obowiązków wynikających ze stanowiska w domu oraz w sposób nieregularny. Tym samym pracownik zobligowany jest do tego, aby spełniać wszystkie obowiązki i zadania, które nad nim ciążą w taki sposób, jak realizowałby je w biurze. Niewątpliwie home office daje dużą swobodę, ponieważ ze względu na częsty brak ściśle określonych ram godzinowych, stajemy się efektywniejsi i działamy szybciej. 

Jakie są zalety pracy zdalnej?

Praca w trybie zdalnym bardzo często wywołuje na początku wiele sprzecznych opinii. Oczywiście, jak każda inna, posiada swoje plusy oraz minusy zarówno w perspektywie pracodawcy, jak i pracownika. Nie mniej jednak sposób ten na wywiązywanie się z obowiązków zawodowych został zaakceptowany przez społeczeństwo. Szczególnie dziś, gdy przykuwa się niezwykle dużo uwagi do bezpieczeństwa i izolacji.

Warto zwrócić uwagę na te największe atuty idące za home office. Dystans w tym przypadku nie stanowi żadnego problemu. To większa szansa na rozwój firmy, kompetentny zespół, ale także oszczędności. Pracodawca nie musi wynajmować miejsca na siedzibę i utrzymywać go czy zapewniać odpowiedniego sprzętu.

Jeszcze więcej korzyści odczuwa pracownik. Zdecydowanie dla większości z nich praca zdalna wiąże się z mniejszą ilością stresu, większą efektywnością, zyskaniem czasu wolnego, energii. To znacznie większa wygoda. Jednak nie dla wszystkich. Niektóre osoby narzekają na rutynę wynikającą z braku zmiany otoczenia.

W jaki sposób zachować higienę pracy w domu?

Home office wymaga specjalnego przygotowania i narzuconych sobie zasad, aby praca rzeczywiście przynosiła pozytywne rezultaty i nie powodowała wypalenia w pracowniku. Aby zachować higienę pracy trzeba zacząć od wyznaczenia sobie odpowiedniej przestrzeni na realizację zadań. Zadbaj o to, by posiadać własny kąt z wygodnym krzesłem, biurkiem, karteczkami, miejscem na komputer. Praca z łóżka nie jest dobrym rozwiązaniem.

Warto wstawać odpowiednio wcześnie, aby ubrać się, zjeść śniadanie i przygotować do pracy tak samo jak wtedy, gdy wykonywało się obowiązki z biura. Dodatkowo pamiętaj także o porządku. Nie ma nic gorszego niż bałagan i rzeczy służbowe mieszające się z prywatnymi. Chaos w otoczeniu bardzo dezorganizuje pracę. Staraj się planować zadania i zaczynaj dzień od tych lżejszych, które wymagają mniej czasu i zaangażowania. Nie zapominaj także o przerwach, podczas których zregenerujesz siły czy przewietrzysz pokój.