Coraz więcej pracodawców decyduje się na pomoc osób trzecich w rekrutowaniu pracowników do swojej firmy. To właśnie rekruterzy przychodzą z pomocą, odznaczając się odpowiednią wiedzą, umiejętnościami oraz nieustannym poszerzaniem własnych kwalifikacji. Praca rekrutera jest niezwykle ciekawa i pełna przygód – szczególnie dla osób uwielbiających pracę z ludźmi. Jednocześnie to wymagający fach, bo w końcu na barkach rekruterach spoczywa obowiązek przyjęcia najlepszych pracowników na dane stanowisko.

Na czym polega praca rekrutera?

Praca rekrutera jest niezwykle złożona, dlatego wymaga od niego nieustannego rozwoju i podnoszenia własnych kompetencji, by jak najlepiej odpowiadać na zapotrzebowanie rynku. Podstawowym zajęciem jest odpowiadanie za całokształt procesu rekrutacyjnego od jego początku po sam koniec. Mowa tutaj o takich kwestiach, jak tworzenie atrakcyjnych ogłoszeń o pracę oraz ich publikacja w odpowiednich miejscach. Nie od dziś wiadomo, że poszukiwanie pracy poprzez wertowanie prasy jest przeżytkiem.

Dziś jednym z narzędzi pracy rekrutera jest np. LinkedIn czy inne portale HR. Ponadto czuwa on nad CV napływającymi w odpowiedzi na ogłoszenie. Weryfikuje je, a także dokonuje selekcji, a następnie kontaktuje się z kandydatami, by umówić się na rozmowę kwalifikacyjną. W zależności od stanowiska, niekiedy musi także wykonać odpowiednie testy psychologiczne czy kompetencyjne, sprawdzające przygotowanie kandydatów do wykonywania danych zadań. 

Rekruterzy bardzo często odpowiadają także za przebieg rekrutacji wewnętrznej, przygotowują profile sylwetek idealnych kandydatów na różnorodne stanowiska, przygotowują szereg raportów, baz danych i rekomendacji. Ponadto reprezentują firmę na targach pracy, zatem stanowią wizytówkę dla całej marki.

Gdzie może znaleźć zatrudnienie rekruter?

Specjalista ds. rekrutacji jest osobą, która musi wykazywać nie tylko odpowiedzialność, ale także chęć do podejmowania rozwoju oraz nauki. Szkolenia, kursy czy warsztaty to elementy codzienności rekrutera. Jednak dzięki tak szerokim kwalifikacjom może on znaleźć zatrudnienie w różnorodnych miejscach, niezależnie od tego czy mowa o małym, czy o dużym mieście. Niektóre przedsiębiorstwa poszukują wewnętrznego rekrutera, jaki będzie pracować na wyłączność i na stałe w firmie. Zdarza się jednak także, że rekruterzy pracują w agencjach pośrednictwa pracy czy portalach HR i są zatrudniani przez pracodawców właśnie z firm zewnętrznych.

Ile zarabia rekruter?

Bez wątpienia kwestia zarobków od zawsze budzi spore zainteresowanie – także i w przypadku bycia rekruterem. Wynagrodzenie jednak nie jest kwestią oczywistą i łatwą do ustalenia. Zależy ono od wielu czynników. Przede wszyskim chodzi o to, w jak dużej firmie on pracuje oraz gdzie się ona znajduje. Większe miasta w Polsce oferują znacznie wyższe stawki, aniżeli te mniejsze. Zdarza się również, że rekruterzy pracują w systemie prowizyjnym. 

Jednak to nie wszystko. Dodatkowo brane jest pod uwagę, dla jakiej branży prowadzi on rekrutację oraz na jakie stanowisko poszukiwani są kandydaci. Może wydawać się to zaskakujące, jednak ma to ogromny wpływ na wysiłek włożony w rekrutację i poświęcony czas. Źródła mówią, że najwięcej zarabiają specjaliści rekrutujący w dużych lokalizacjach dla banży IT czy takich, które wymagają specyficznych umiejętności.