Pracując jako rekruter, ma się niewątpliwą przyjemność nieustannego obcowania z ludźmi i tym samym ciągłej nauki odpowiednich reakcji i zachowań. To budująca i ciekawa praca, która może przynosić wiele satysfakcji. Jednak nie wszystkie momenty związane z rekrutacją są rzeczywiście przyjemne. Warto wiedzieć, jak taktownie przekazać osobie rekrutowanej, że nie została przyjęta w rekrutacji tak, aby pozostawić dobre wrażenie i merytoryczny feedback jednocześnie.

Podchodź z szacunkiem do czasu osoby rekrutowanej

Zmorą każdego kandydata ubiegającego się o stanowisko pracy jest usłyszane podczas rozmowy zdanie „odezwiemy się, aby poinformować o przebiegu rekrutacji” i związana z tym cisza. To jeden z podstawowych błędów rekruterów, który wpływa na negatywne opinie o pracodawcy. Niezależnie od tego, czy chcemy przekazać pozytywną, czy raczej negatywną wiadomość, zawsze powinno się pamiętać, że czas to pieniądz.

Osoba rekrutowana zazwyczaj nie poszukuje nowego stanowiska wyłącznie dla swojej przyjemności czy rozrywki. Bardzo ważne, aby wykazywać się odpowiedzialną postawą i odzywać się z decyzją tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Szczególnie kiedy musimy przekazać wiadomość o odrzuceniu w procesie rekrutacji. Sposób w jaki to zrobisz, zależy wyłącznie od Ciebie. Można skorzystać ze specjalnego panelu do prowadzenia rekrutacji, a jeśli jest ona mała, skorzystać z mailingu lub skontaktować się telefonicznie.

Traktuj kandydata indywidualnie

O profesjonalizmie rekrutera i potencjalnego pracodawcy świadczy komunikatywność oraz indywidualne podejście do każdej rekrutowanej osoby. Komunikacja jest kluczem do sukcesu i wpływa pozytywnie na to, jak postrzegana jest firma. Nie da się ukryć, że temat rozmów kwalifikacyjnych i rekrutacji samej w sobie jest często podejmowany między ludźmi, a z nim wiąże się ocena tego, czy dany pracodawca traktuje z szacunkiem pracowników, czy też nie.

Dlatego jako osoba rekrutująca zawsze pamiętaj, aby możliwie jak najwięcej informacji – a w szczególności feedback – przekazywać indywidualnie. Traktuj osoby rekrutowane nie jako grupę ludzi, a personalnie. Tylko wtedy poczują się one wartościowo i komfortowo. Regularna komunikacja drogą mailową czy telefoniczną, a także otwartość na pytania rekrutowanych są niezwykle mile widziane i warto o tym pamiętać.

Daj merytoryczny, szczery i delikatny feedback

Przekazywanie dobrych informacji jest niezwykle przyjemne, jednak nie wszyscy potrafią to robić w poprawny sposób. Jeszcze trudniej mówić o tych negatywnych. Przede wszystkim pamiętaj o szczerości – rekrutacja powinna być dla każdego cenną lekcją, z której wyniesie wskazówki, co jest mocną, a co słabszą stroną. Jednak warto przekazywać to tak, aby odrzucenie w procesie nie było uznane jako porażka. Zawsze podawaj argumenty, które zaważyły na decyzji takiej, a nie innej.

Warto pozostawić dobre wrażenie po rekrutacji, chwaląc za to, co było naprawdę dobre. Zachęć do wzięcia udziału w kolejnej rekrutacji, zapytaj, czy możesz pozostawić na przyszłość CV osoby rekrutowanej oraz podziękuj za wzięcie udziału w zakończonym procesie. Tak przekazana informacja jest profesjonalna i nie pozostawia niezadowolenia.