W obecnej rzeczywistości coraz częściej rozmowy kwalifikacyjne o pracę odbywają się w świecie wirtualnym. Pracodawcy i rekruterzy nie zatrzymują się w związku z panującą pandemią koronawirusa, a próbują przystosować do realiów i zapewnić jak największy komfort oraz bezpieczeństwo, nie rezygnując przy tym z prowadzenia rekrutacji. Dowiedz się, jak dobrze przygotować się do takiej rozmowy online, aby wypaść jak najlepiej.

Zadbaj o odpowiednie warunki w domu

Tradycyjna forma rozmów kwalifikacyjnych ma to do siebie, że jesteśmy na nich gośćmi i nie musimy się o nic martwić. Rzeczywistość rekrutacji online jest jednak nieco inna i wymaga od osób rekrutowanych wcielenia się w rolę gospodarzy. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio przygotować miejsce, w którym ma się odbyć spotkanie. Rekruter zobaczy tylko fragment przestrzeni, jednak może się zdarzyć, że i on go zaskoczy. Przede wszystkim warto odpowiednio wcześnie uprzedzić domowników o rozmowie, aby nikt nie przeszkadzał w jej trakcie – spacery domowników po domu, szalejący w tle kot czy głośne dyskusje nie będą wyglądały profesjonalnie w oczach przyszłych pracodawców. Inną kwestią jest porządek oraz miejsce, w jakim odbywa się rozmowa. Zadbajmy o odpowiednie oświetlenie, atrakcyjne tło i czystość pomieszczenia.

Nie pozwól, by technologia Cię zaskoczyła

Niestety rozmowy online są pełne wyzwań i prób, które niekiedy bywają niezależnie od nas, jednak do pewnych sytuacji można się przygotować. Zanim rozpocznie się spotkanie, najlepiej jest przetestować narzędzie, z którego będziemy korzystać. Upewnij się, że kamerka oraz mikrofon działają w odpowiedni sposób. Równie istotną kwestią jest połączenie internetowe. Nikt w końcu nie chce, aby coś przerwało rozmowę w jej trakcie, dlatego sprawdźmy jego jakość i zminimalizujmy wszystkie zakłócenia. Tutaj także przyda się wsparcie domowników i ich chwilowe zaniechanie np. oglądania filmów online.

Przygotuj się merytorycznie i zachowaj spokój

Zarówno na żywo, jak i online, to właśnie spokój jest najlepszym doradcą. Dlatego też z odpowiednim wyprzedzeniem przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej – zrób research na temat firmy i zagadnień, które mają z nią związek. Stwórz listę pytań, bo to właśnie ona może Ci pomóc zapunktować u pracodawcy. Dobrze jest wykonać próbę generalną przez rozmową, ćwicząc pewne kwestie i mając opracowany plan awaryjny. Ubierz się odpowiednio, zrelaksuj przed rozmową, a na samym spotkaniu nawiązuj kontakt wzrokowy, wykazując się profesjonalizmem. Sukces gwarantowany!