Portal dla pracodawców może być miejscem, w którym znajdą oni informacje z rynku zatrudnienia, ciekawostki z różnych branży czy nawet poradniki. Czasem tego typu strony oferują nawet pomysły na biznes, dedykowane przyszłym przedsiębiorcom lub takim myślącym o zmianie profilu firmy czy poszerzeniu działalności. Szczególnie popularne są jednak serwisy dla osób poszukujących pracowników. Możesz tam opublikować swoje ogłoszenie lub skorzystać nawet z bardziej kompleksowej pomocy przy rekrutacji.

Spis treści
Jakie treści pojawiają się na takich serwisach?
Pomoc w rekrutacji
Jak działają takie portale?
Poznaj korzyści
Oferta Jobtoperson

Jakie treści mogą się pojawiać na portalu dla pracodawców?

Na portalu dla pracodawców mogą się pojawiać różne informacje odnośnie rynku zatrudnienia. Mogą one dotyczyć sytuacji w poszczególnych sektorach, danych o osobach kształcących się w określonych kierunkach czy nowych regulacjach prawnych, o których warto wiedzieć prowadzając firmę. Na wielu serwisach nie brakuje także ciekawostek dotyczących różnych branży. Popularne są również poradniki, dotyczące obchodzenia się z zatrudnionymi pracownikami, jak i poszukiwania nowych. Najczęściej można się jednak spotkać ze stronami dedykowanymi publikacji ogłoszeń o pracę, a wspomniane treści są wtedy elementem uzupełniającym portal.

Informacje z rynku pracy

Duże zainteresowanie wzbudzają strony, na których pojawiają się sprawdzone informacje czy analizy dotyczące rynku pracy lub poszczególnych sektorów. Mogą to być choćby doniesienia o statystykach dotyczących zatrudnienia, co może być pomocne względem orientowania się w bieżącej sytuacji i przyszłości branży. Ciekawe z perspektywy pracodawców są analizy dotyczące sytuacji na uczelniach, co może był sygnałem o napływie wykształconych absolwentów i późniejszych specjalistów. Ważne są też wszelkie informacje dotyczące regulacji prawnych. Te jak wiadomo ulegają zmianom, więc właściciele firm muszą być z takimi sprawami na bieżąco, żeby stosować się do wszystkich przepisów czy przygotować się na wprowadzenie nowych.

Kobieta podczas rozmowy o pracę

Ciekawostki branżowe

Na takich portalach można również spotkać treści, które przedstawiają różne ciekawostki z określonych branży. Najczęściej dotyczą one wielu sektorów, chyba że serwis specjalizuje się w jakimś konkretnym. Takie informacje nie zawsze będą przedstawiały jakąś wartość, którą można potem przełożyć na praktykę, lecz są po prostu interesujące. Każdy pracodawca działający w jakiejś branży ciekawi się sytuacją na całym rynku czy rozwiązaniom oferowanym przez inne przedsiębiorstwa. Może się wtedy dowiedzieć choćby o niestandardowych praktykach, które przyniosły sukces czy nowinkach technicznych, które wykorzysta nawet we własnej działalności.

Poradniki

Na pewno uznaniem cieszą się wszelkie treści poradnikowe. W tym zakresie pole do publikacji jest naprawdę duże. Takie teksty mogą dotyczyć kwestii motywacji personelu, rozwiązywania problemów personalnych czy oczywiście tematyki rekrutacji. Tego typu treści mogą być naprawdę wartościowe, w szczególności dla początkujących przedsiębiorców. Chętnie przeglądają je jednak i doświadczeni pracodawcy, gdyż zawsze warto się rozwijać, a być może jakiś artykuł przekaże wiedzę, której nie byłeś wcześniej świadomy. Cenne informacje w takim zakresie mogą ewentualnie odnaleźć i przyszli przedsiębiorcy, gdyż pojawiają się poradniki o tym jakie branże są przyszłościowe i w co warto zainwestować. Także firmy funkcjonujące już na rynku mogą wtedy rozważyć jakieś zmiany w działalności.

Strony dedykowane pomocy w rekrutacji

Rzecz jasna można zauważyć, że zdecydowana większość portali dedykowanych pracodawcom, to obecnie serwisy rekrutacyjne. Mają one ułatwiać firmom prezentowanie ofert zatrudnienia i dotarcie do potencjalnych kandydatów. Oczywiście oznacza to, że z takiej strony korzystają również osoby poszukujące pracy. Warto zaznaczyć, że takie portale zwykle nie ograniczają się do samego publikowania ogłoszeń, tylko dzielą się też wcześniej wspomnianymi publikacjami, takimi jak informacje, ciekawostki czy porady.

Czy opłaca się skorzystać z portalu dla pracodawców poszukujących pracowników?

Zdecydowanie najpopularniejsze są portale dla pracodawców poszukujących pracowników. Wiele z nich to serwisy typowo ogłoszeniowe, choć funkcjonują i takie oferujące większą pomoc w całym procesie rekrutacji. Oczywiście z tego typu stron korzystają wtedy nie tylko firmy poszukujące osób do pracy, ale i osoby liczące na zatrudnienie, które mogą się zgłaszać w odpowiedzi na takie oferty. Plusem tego rozwiązania jest szeroki zasięg odbiorców, a jeśli portal gwarantuje kompleksowe podejście do rekrutacji, to proces ten będzie znacznie ułatwiony. Tak jest w przypadku Jobtoperson, gdzie rekruterzy mogą dokonać za Ciebie selekcji i przedstawić kandydatów gotowych do pracy.

Jaką formę przyjmują takie serwisy?

Obecnie można znaleźć naprawdę wiele typowych serwisów ogłoszeniowych. Pracodawcy mogą publikować na nich swoje oferty dotyczące zatrudnienia, co dzieje się zwykle za pewną opłatą, choć oczywiście nie zawsze, bo część stron jest pod tym względem darmowa. W najbardziej podstawowej formie osoby zainteresowane konkretnymi ogłoszeniami mogą bezpośrednio zgłaszać się do pracodawców, dzięki danym kontaktowym czy formularzom wbudowanym na stronie. Bardziej zaawansowaną odmianą portali pracy są takie, które podchodzą do kwestii rekrutacji w sposób kompleksowy. Firmy mogą tam zgłaszać chęć zatrudnienia na konkretne stanowiska, serwis posiada bazę CV potencjalnych pracowników, a w całości pośredniczą często rekruterzy. Tak działa Jobtoperson.

Korzyści związane z takim rozwiązaniem

Pomimo różnych technik rekrutacyjnych wciąż najpopularniejsze i najskuteczniejsze jest publikowanie ogłoszeń. Obecnie odchodzi się już jednak od umieszczania ich w gazetach, na słupach czy tablicach. Osoby poszukujące zatrudnienia skupiają się na Internecie, więc portale pracy odmieniły rynek zatrudnienia. Zamieszczając tam oferty, pracodawca ma okazję dotrzeć do dużego grona odbiorców i otrzymać wiele zgłoszeń, z których z dużą dozą prawdopodobieństwa znajdzie odpowiedniego kandydata. Jeszcze większe ułatwienie stanowią serwisy oferujące większy zakres pomocy, które mogą przejąć na siebie część obowiązków rekrutacyjnych. Oznacza to mniejsze koszty związane z naborem, skrócenie jego czasu i duże prawdopodobieństwo znalezienia kompetentnego pracownika.

Wybierz Jobtoperson

Jeśli interesują Cię takie portale, to zachęcamy do wybrania Jobtoperson. Jako pracodawca możesz u nas dodać darmowe ogłoszenie, określając w nim stanowisko na jakie szukasz pracownika lub pracowników i wymagania stawiane przed kandydatami. Zdecydujesz także czy rekruter ma tylko sprawdzić bazę kandydatów i dokonać selekcji dopasowując CV, które spełniają kryteria, czy interesuje Cię kompletny proces rekrutacji, czego efektem jest przedstawienie osób gotowych do pracy.

Portale dla pracodawców to w znakomitej większości serwisy pomagające w procesach rekrutacyjnych, choć często udostępniają one również inne treści informacyjne czy poradnikowe. Takie strony mogą dawać możliwości publikacji ogłoszeń lub aktywnie wspierać cały nabór, gwarantując pomoc współpracujących z nimi rekruterów. Tak jest na Jobtoperson, więc zachęcamy do skorzystania z naszych usług, jeżeli chcesz żebyśmy pomogli znaleźć dla Ciebie idealnego kandydata do pracy!