Bezpłatne portale pracy mogą pomóc w procesie rekrutacji w firmie i poszukiwaniu zatrudnienia. Takie serwisy nie pobiorą opłat za dodawane ogłoszenia czy możliwość odpowiadania na nie lub zgłaszania swojego życiorysu do bazy kandydatów. Jest to zwykle możliwe w przypadku uzyskiwania przychodów w innej formie. Nie zmienia to faktu, że poprzez taką stronę łatwiej znaleźć odpowiedniego pracownika czy dobrą pracę. Osoby zainteresowane taką możliwością, zachęcamy do wybrania portalu Jobtoperson.

Spis treści
Bezpłatne korzystanie z serwisu
Na czym zarabiają takie strony?
Sprawdź Jobtoperson!
Szansa na dodanie darmowego ogłoszenia
Dodaj CV do naszej bazy

Czy wszystkie portale pracy są bezpłatne?

Bezpłatne portale pracy stanowią część serwisów tego typu, lecz większość stron oczekuje jednak pewnych opłat, przede wszystkim za publikowanie ogłoszeń. Czasem na koszty narażeni są także kandydaci, którzy szukają zatrudnienia. W tym przypadku stawka może być określona za możliwość umieszczenia zgłoszenia czy uzyskania danych kontaktowych do pracodawcy. Takie portale często różnią się również samą strukturą. Niektóre zorientowane są na określony, lokalny rynek, a część funkcjonuje tylko w obrębie określonej branży.

Większość serwisów pobiera opłaty

Warto nadmienić, że znaczna część stron o takiej charakterystyce pobiera jednak określone opłaty od użytkowników. W przypadku pracodawców jest to najczęściej stawka, którą trzeba uregulować za opublikowanie ogłoszenia. Może być ona jednorazowa lub w formie abonamentu, gdy ktoś umieszcza więcej propozycji i chce je utrzymać na stronie przez dłuższy czas. Zwykle obowiązuje pewien pułap czasowy, przez który ogłoszenie pozostaje aktywne, więc przy dłuższej rekrutacji trzeba się liczyć z kolejnymi kosztami. Rzadziej stosowaną, ale spotykaną praktyką jest pobieranie opłat od osób poszukujących zatrudnienia. Może to dotyczyć stawek za zgłoszenie się w odpowiedzi na którąś z ofert (czasem powiązaną z rejestracją w serwisie). Niektóre portale z ogłoszeniami stosują zasadę, iż bez uiszczenia jakiejś kwoty czy wykupienia dostępu do strony, nie można zobaczyć danych kontaktowych do pracodawcy.

Mężczyzna rozmawiający z potencjalnym pracodawcą

Co odróżnia od siebie poszczególne strony tego typu?

Często spotykanym wyróżnikiem jest przestrzeń, w której działa portal, rozpatrywany w kategorii geograficznej lub branżowej. W tym pierwszym przypadku mowa oczywiście o serwisach zorientowanych na lokalny rynek, a więc najczęściej określone województwa czy większe miasta i ich okolice. Nie brakuje też jednak portali o ogólnopolskim zasięgu. Zwykle posiadają one w wyszukiwarce na swojej stronie odpowiednie filtry, pozwalające wyszukać ogłoszenia z konkretnej lokalizacji. Poszczególne strony mogą się również wyróżniać skupianiem się na określonej branży, a więc choćby publikowaniu ofert w kontekście poszukiwania specjalistów z danej dziedziny. Pod tym względem także występują rzecz jasna portale skupiające przedstawicieli absolutnie różnych działalności, gdzie oferty są po prostu segmentowane w obrębie stopnia stanowiska czy dziedziny. Istotnym elementem jest to czy serwis ma charakter typowo ogłoszeniowy, a więc kandydaci odpowiadają bezpośrednio na ogłoszenia pracodawców, czy pomiędzy tymi stronami znajduje się jakiś pośrednik. Tak jest na Jobtoperson, gdzie współpracujemy z rekruterami.

Na czym zarabiają bezpłatne portale pracy?

Choć portale pracy mogą być bezpłatne dla większości użytkowników, to rzecz jasna muszą na siebie zarabiać i generować też jakieś zyski dla właścicieli. W kontekście serwisów, które nie ustalają stawek za swoje usługi, zwykle wykorzystywane są ogólnie praktykowane formy uzyskiwania przychodu przez strony internetowe. Będą to zatem przede wszystkim reklamy czy programy partnerskie. Czasem zdarza się, że samo publikowanie ogłoszeń na portalu jest darmowe, natomiast za dodatkową opłatą można wyróżnić je w całej bazie, co zwiększy grono potencjalnych odbiorców.

Reklamy

Reklamy są powszechnym sposobem na zarabianie w Internecie, spotykanym na większości stron internetowych. Nie inaczej bywa na tych o tematyce pracy. Najczęściej sprzedaje się po prostu powierzchnię reklamową wybranej firmie. Czasem spotykane są systemy, w których reklamy generowane są automatycznie, a właściciel strony otrzymuje określone stawki od każdego kliknięcia w takie materiały.

Programy partnerskie

Kolejnym sposobem na zarobek takich serwisów może być przystąpienie do programów partnerskich. Zwykle polega to na tym, że konkretna firma uzyskuje tym samym szansę przedstawienia swojej oferty na takim portalu, a ten otrzymuje prowizję od każdego użytkownika, który kliknie w taką reklamę, po czym skorzysta z oferty. Takie propozycje zwykle muszą być mocno powiązane z tematyką strony, więc sprawdzą się w kontekście portali zorientowanych na konkretną branżę lub zostają umieszczone po prostu przy konkretnej kategorii w wyszukiwarce.

Wyróżnianie ogłoszeń

Jeszcze inną praktyką jest uzyskiwanie przychodu za wyróżnianie czy lepszą promocję ogłoszeń publikowanych na portalu. Niektóre strony umożliwiają umieszczanie ofert za darmo, lecz trafią wtedy one do ogólnej bazy i zwykle stają się coraz bardziej oddalone wraz z kolejnymi dniami, które mijają od publikacji. Portal może wtedy zaproponować wyróżnianie ogłoszenia, ale już za jakąś opłatą. Zwykle zostaje ono wtedy podpięte na stałe w górnych sektorach strony, pojawia się jako pierwsze po ustawieniu danych filtrów w wyszukiwarce czy jest nawet promowane na innych stronach, z którymi współpracuje dany portal. Pracodawca musi się wtedy liczyć z pewnym kosztem, lecz dociera do większej grupy potencjalnych kandydatów i zwiększa swoje szanse na znalezienie dobrego pracownika.

Szukasz bezpłatnych portali pracy dla pracodawców i pracowników? Postaw na Jobtoperson

Jeżeli jesteś pracodawcą lub pracownikiem i poszukujesz bezpłatnych portali pracy, to zachęcamy do wybrania Jobtoperson. Założenie tego typu kont, jak i korzystanie z ich funkcji, jest całkowicie darmowe. To korzystne rozwiązanie, gdyż współpracujący z nami rekruterzy pomogą w wyselekcjonowaniu odpowiednich kandydatów czy ofert. To zatem spore ułatwienie względem znalezienia wykwalifikowanego pracownika, jak i wymarzonej pracy.

Dodaj darmowe ogłoszenie

Proces rekrutacji bywa zwykle długi i dość meczący. Jeżeli poszukujesz pracowników do swojej firmy, możesz znacząco ułatwić sobie takie zadanie, korzystając z naszych usług. Błyskawicznie umieścisz na naszej stronie ogłoszenie dotyczące stanowiska, na które chcesz kogoś zatrudnić i stawianych wymagań. Samo dodanie zlecenia nie wiąże się przy tym z żadnymi opłatami. Współpracujący z nami rekruterzy przejrzą z kolei bazę CV w przedstawieniu odpowiednich kandydatów.

Konto kandydata

Jeżeli poszukujesz ciekawych ofert pracy, możesz zarejestrować bezpłatne konto na Jobtoperson. Zostaniesz poproszony o uzupełnienie swojego profilu, z uwzględnieniem CV, swoich atutów czy ewentualnych certyfikatów, potwierdzających konkretne umiejętności. Następnie określasz jakie masz wymagania względem stanowiska czy wynagrodzenia, po czym nawiążesz już kontakt z rekruterami. Ci pomogą z kolei we wzięciu udziału w rekrutacji na wymarzone stanowisko.

Portale pracy znacząco ułatwiają procesy rekrutacyjne, zarówno z perspektywy osób oferujących zatrudnienie, jak i tych, które poszukują zajęcia. Wiele serwisów wymaga pewnych opłat, lecz istnieją również takie, które funkcjonują bezpłatnie. W Jobtoperson zamieszczenie ogłoszenia czy utworzenie konta kandydata są darmowe, zatem zachęcamy do skorzystania z naszych usług!