Szukam pracownika – ogłoszenia rozpoczynające się od tych słów dominują na portalach, w których publikowane są treści dotyczące zatrudnienia. Istotne jest określenie pewnych kryteriów i umiejętne ich sformułowanie. Zwiększa to szanse na uzyskanie wartościowych zgłoszeń od kandydatów o odpowiednich umiejętnościach. Istotne jest także to, gdzie zamieści się taką informację. Możesz też skorzystać z Jobtoperson, gdzie rekruterzy pomogą w znalezieniu właściwych osób na każde stanowisko.

Spis treści
Przygotowanie i publikacja ogłoszenia
Jak znaleźć kogoś do pracy w kwiaciarni?
Zatrudnianie pracowników fizycznych

Szukam pracownika! – czyli, jak napisać dobre ogłoszenie i gdzie je zamieścić?

Szukasz pracownika i zastanawiasz się jak napisać odpowiednie ogłoszenie? Musisz zadbać o kilka kwestii, w przeciwnym razie otrzymasz zapewne wiele zgłoszeń zupełnie niepokrywających się z potrzebami. W praktyce liczy się raczej jakość, a nie ilość kandydatów, gdyż zwiększa to szanse na znalezienie właściwej osoby. Warto zatem przeanalizować to jakie obowiązki dotyczą konkretnego stanowiska i na tej podstawie określić dokładne wymagania względem potencjalnych pracowników. Osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji raczej nie będą wtedy aplikowały, więc poświęcisz mniej czasu na eliminowanie chybionych odpowiedzi i skupisz się na analizie dobrych kandydatur. Wcześniej przemyśl również to, gdzie chcesz umieścić ogłoszenie, gdyż może to wpłynąć na liczbę i poziom zgłoszeń.

Co powinno się znaleźć w takim ogłoszeniu?

W przypadku prowadzenia rekrutacji na określone stanowisko warto przyjąć zasadę, według której najważniejsza jest jakość zgłoszeń, a niekoniecznie ich mnogość. Już na etapie ogłoszenia dobrze jest zatem wyeliminować osoby, których nie chcesz w swojej firmie. Lepiej otrzymać mniejszą liczbę, lecz wartościowych podań, niż ogromną ilość odpowiedzi, z których większość od razu odrzucisz, tracąc jedynie cenny czas na ich przeglądanie. Zacznij zatem od starannego opisania stanowiska, na które poszukujesz pracownika, wraz z opisaniem obowiązków. Kandydaci chętnie zapoznają się z konkretami i mają dzięki temu większe wyobrażenie o potencjalnej pracy. Oczywiście jednocześnie sformułuj też na tej podstawie wymagania względem przyszłego pracownika. Kluczowe są kwestie związane z wykształceniem i konkretnymi umiejętnościami potrzebnymi do wyznaczanych zadań. Dobrą praktyką jest przygotowanie dwóch list – jednej dotyczącej absolutnie koniecznych wymagań oraz drugiej, którą opiszesz jako cechy „mile widziane” u kandydata. Unikniesz dzięki temu problemu braku zgłoszeń, gdy okaże się, iż ogłoszenie nie spotkało się jednak z dużym zainteresowaniem. Jeśli chcesz zainteresować potencjalnych pracowników to podaj też orientacyjne zarobki czy ewentualne dodatki do pensji. Podanie takich konkretnych informacji zachęca kandydatów do aplikowania na poszczególne stanowiska.

Rozmowa o pracę

Gdzie warto je publikować?

Najpopularniejszym kierunkiem są obecnie portale pracy. Większość z nich jest płatna, choć oferuje duże zasięgi względem odbiorców. Warto skorzystać także z mediów społecznościowych, w tym szczególności grup związanych z konkretną branżą. Choćby na Facebooku istnieją specjalne grupy dedykowane właśnie publikowaniu ogłoszeń o zatrudnieniu. W przypadku specyficznych, specjalistycznych branż poszukiwanie pracowników może się również odbywać poprzez fora tematyczne, a nawet bezpośrednio na targach czy konferencjach. Jeżeli chcesz ułatwić sobie procesy rekrutacyjne, postaw na wsparcie pośredników. Zachęcamy do rejestrowania się na Jobtoperson. Zamieszczenie ogłoszenia na naszym portalu jest darmowe, a w odpowiedzi skontaktują się z tobą rekruterzy, wskazując odpowiednich kandydatów z naszej bazy pracowników. Znacząco zwiększa to szanse na znalezienie wartościowej osoby do twojej firmy.

„Szukam pracownika do kwiaciarni”. Jak znaleźć odpowiednią osobę?

Gdzie szukać pracownika do kwiaciarni? W przypadku tego typu punktów handlowych zwykle najlepiej skupić się na rynku lokalnym. Do takiej pracy będą się zgłaszały raczej osoby mieszkające w pobliżu. Opłacalne w tym przypadku mogą się okazać dość bezpośrednie drogi komunikacji, jak fizyczne ogłoszenia na drzwiach lokalu czy na okolicznych tablicach. Warto przejrzeć lokalne grupy w mediach społecznościowych i skorzystać z tzw. poczty pantoflowej, a więc zobaczyć czy ktoś z rodziny lub znajomych, nie zna przypadkiem osoby godnej polecenia.

Poszukiwanie z polecenia i lokalne ogłoszenia

W kontekście takiej pracy zwykle wskazane jest ukończenie odpowiednich kursów, które są potwierdzone dyplomem z zakresu florystyki. Kandydat na pewno musi posiadać rozległą wiedzę z zakresu botaniki i wykorzystywania roślin w kontekście większych kompozycji. Ważne są też zatem zdolności manualne oraz wysublimowane poczucie estetyki. Z myślą o takich stanowiskach warto szukać ludzi z danego miasta lub okolic, gdyż jest to zajęcie stacjonarne, wymagające częstej obecności w placówce. Dobrym pomysłem może być skontaktowanie się z rodziną czy znajomymi. Być może ktoś zna osobę, która nadaje się do takiej roli i poszukuje akurat zatrudnienia. Będzie to zaufana osoba z polecenia, która może się rozwinąć, nawet jeżeli nie posiada jeszcze bogatego doświadczenia. Jeśli jednak zależy Ci na osobie z doświadczeniem, która do swojej pracy podchodzi z zamiłowaniem, warto skorzystać z bazy CV dostępnej w Jobtoperson. Co więcej, u nas w poszukiwaniach może Cię wyręczyć rekruter, który pomoże Ci nie tylko w sprecyzowaniu oczekiwań dotyczących pracownika, ale przede wszystkim w wyborze odpowiedniej osoby spośród wielu kandydatów.

Szukanie pracownika fizycznego. Jak postępować, gdy ma to być osoba na przykład z sektora budowlanego?

Szukanie pracownika fizycznego to dość obszerne pole działań, gdyż jest to szeroka kategoria, w której zawierają się różne branże. Jeżeli chodzi o kogoś z sektora budowlanego, to musi on posiadać pewną wiedzę i umiejętności, a czasem też określone uprawnienia. W przypadku wielu zadań nie ma jednak sprecyzowanych konkretnych umiejętności, więc podstawą jest dobry stan zdrowia i chęć do pracy. W znalezieniu takich oraz innych pracowników, może pomóc Jobtoperson.

Szeroka kategoria

Kategoria pracy fizycznej jest oczywiście bardzo szeroka, więc może się pod nią kryć wiele stanowisk z różnych branż. Pod kątem wykształcenia niejednokrotnie wskazane jest ukończenie szkół zawodowych lub specjalistycznych kursów, co skutkuje zdobywaniem stosownych uprawnień. Podstawą jest oczywiście stan zdrowia pozwalający na wykonywanie określonych obowiązków. W ogłoszeniach często pojawiają się także wymagania w zakresie gotowości do pracy zmianowej, umiejętności pracy w zespole, a w niektórych zawodach posiadania prawa jazdy kategorii B. Problemem na etapie rekrutacji może być natomiast fakt, że na największych portalach pojawia się wiele takich ogłoszeń, więc kandydaci nie zawsze zwrócą uwagę akurat na to opublikowane przez ciebie.

Kandydaci o odpowiedniej wiedzy i umiejętnościach

Na pewno specyficzną branżą jest sektor budowlany. Potrzebne jest tam wykształcenie zawodowe budowlane, a do tego pracuje tam wielu specjalistów, więc jeżeli szukasz takich osób, będziesz miał już zdecydowanie bardziej sprecyzowane wymagania i ogranicza to pulę potencjalnych kandydatów. W tym sektorze niezwykle cenione jest doświadczenie oraz podążanie za nowymi technologiami czy technikami pracy. Szukając pracowników fizycznych, możesz też skorzystać z Jobtoperson, co znacznie ułatwi cały proces. Osoby poszukujące zatrudnienia, które decydują się na zgłoszenie się do naszej bazy, zamieszczają informacje o swoich umiejętnościach i uprawnieniach oraz o tym, jakiej pracy chcą się podjąć, także w obrębie takich stanowisk. Rekruterzy szybko i bezproblemowo odnajdą zatem dla ciebie właściwych kandydatów, choćby z segmentu budownictwa.

Poszukiwania pracowników bywają trudne i mogą przebiegać w różny sposób. Jeżeli szykujesz się do rekrutacji na własną rękę, na pewno musisz zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie ogłoszenia oraz opublikowanie go we właściwych miejscach. Zwiększy to szansę na to, że zgłoszą się kandydaci rzeczywiście nadający się na daną posadę. Polecamy też skorzystanie z Jobtoperson. Nie musisz się wtedy przejmować wieloma etapami prowadzenia rekrutacji, a współpracujący z nami rekruterzy na pewno znajdą właściwych kandydatów.