Rekrutacja specjalistów jest specyficzna i bardziej wymagająca niż w przypadku pracowników niższego szczebla. To kandydaci o większych oczekiwaniach i często pasywni, którzy mają pracę, lecz są skłonni zamienić ją na lepiej płatną czy gwarantującą więcej wyzwań. Doprowadzenie do zatrudnienia takich osób wymaga zatem inicjatywy ze strony pracodawcy. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z pomocy rekruterów, co możesz zrobić po zarejestrowaniu się na Jobtoperson!

Spis treści
Na co zwrócić uwagę?
Grono kandydatów pasywnych
Czym można zainteresować kandydatów?
Pomoc rekruterów
Zatrudnianie pracowników IT

Na co zwrócić uwagę w kontekście rekrutacji specjalistów?

Do rekrutacji specjalistów trzeba najczęściej podejść w specyficzny sposób. Często nie wystarczy w tym przypadku opublikowanie zwykłego ogłoszenia na popularnych serwisach. Takie osoby mogą nie zwrócić na nie uwagi, a duża pula takich pracowników to kandydaci pasywni. Są to zatem ludzie posiadający pracę, lecz otwarci na ewentualne nowe stanowiska, jeśli zaoferowane zostaną im wystarczająco atrakcyjne warunki. Nie szukają oni jednak zatrudnienia w sposób aktywny, skupiając się zatem na wybranych ogłoszeniach lub korzystając z usług pośredników. Dlatego z myślą o poszukiwaniu specjalistów, warto skorzystać z usług rekruterów. Polecamy przy tym usługi Jobtoperson.

W dużej mierze kandydaci pasywni

Poszukiwanie specjalistów z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem jest dość trudne. W praktyce często brakuje kandydatów aktywnie szukających pracy. Z myślą o stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich, trzeba dotrzeć niejednokrotnie do kandydatów pasywnych. To osoby, które zwykle posiadają pracę na podobnym szczeblu. Trzeba zatem znaleźć sposób, żeby do nich dotrzeć i zainteresować ofertą. Najczęściej są to jednak ludzie, którzy sami nie poszukują ogłoszeń, więc takie docierają do nich tylko, gdy wyróżniają się na tle innych lub zostały im polecone. Najskuteczniejsze może się okazać skorzystanie z usług pośredników.

Kandydat do pracy

Co może zainteresować takie osoby?

Specjaliści, którzy stracili pracę i poszukują nowej, mogą być nieco bardziej zdeterminowani, choć wciąż znają realia rynkowe i na pewno będą stawiali swoje wymagania. Jeszcze większe oczekiwania będą miały osoby, które są zatrudnione, więc posiadają stałe źródło dochodu. Oczywiście czynnikiem motywującym może być atrakcyjne wynagrodzenie. Z tego względu osoby o wysokim wykształceniu i dużym doświadczeniu, doceniają pracodawców, którzy podają choćby przedział potencjalnych zarobków. Szanse na uzyskanie zgłoszenia od takich kandydatów spada, gdy firma nie chce podawać żadnych informacji o ewentualnej płacy. Na pewno mile widziane będą także dodatki do podstawowego wynagrodzenia, zarówno w formie premii finansowych, jak i dodatków pozapłacowych. Istotnym aspektem, który biorą pod uwagę tacy kandydaci, są szanse rozwoju czy podjęcia się nowych wyzwań. W ewentualnych ogłoszeniach dobrze jest zatem podawać jak najwięcej konkretów – poza wyższymi zarobkami, dla specjalistów interesująca może być praca nad konkretnymi projektami czy choćby stworzenie własnego zespołu.

Pomoc rekrutera – skorzystaj z Jobtoperson

Ze względu na trudniejsze dotarcie do specjalistów w ich poszukiwaniu warto zdać się na pomoc rekruterów. Tacy pracownicy rzadziej korzystają z większych serwisów ogłoszeniowych – chętniej zgłaszają się natomiast do agencji rekrutacyjnych czy serwisów pośredniczących w sektorze zatrudnienia, takich jak Jobtoperson. Mają wtedy pewność, że przedstawione zostaną im konkretne oferty od firm, które aktywnie poszukują takich osób. Zachęcamy zatem pracodawców do darmowej rejestracji i zamieszczenia ogłoszenia rekrutacyjnego, a współpracujący z nami rekruterzy na pewno znajdą odpowiednich kandydatów.

Dlaczego rekrutacja specjalistów IT jest inna niż w pozostałych sektorach?

Rekrutacja specjalistów IT jest uważana za duże wyzwanie. Specyfika branży jest tutaj widoczna na poziomie charakteru takich pracowników, a przede wszystkim faktu, że kandydatów jest tam więcej niż ofert pracy. Programiści znają zatem swoją wartość i wykazują zupełnie inne podejście do wymagań, a często także samego procesu rekrutacji. Poszukiwania muszą być zatem aktywne, a czasem do zainteresowania takich osób potrzebne są nietypowe rozwiązania. Przy okazji ważne jest zweryfikowanie praktycznych umiejętności takich kandydatów.

Specyfika branży

Choć w większości firm poszukiwanie specjalistów jest dość trudne, to sytuacja jest jeszcze bardziej odmienna w przypadku pracowników IT. To sektor, który wymaga odpowiednich predyspozycji i wykształcenia. W praktyce widoczny jest trend polegający na tym, że zapotrzebowanie na informatyków jest o wiele większe niż liczba pracowników poszukujących zatrudnienia w tym segmencie. Dlatego takie osoby mogą mieć jeszcze wyższe wymagania. Większość takich kandydatów charakteryzuje również specyficzne podejście do samego procesu rekrutacji. Jeżeli chcesz opublikować ogłoszenia dotyczące takich stanowisk, muszą być one odpowiednio przygotowane. Specjaliści z działów IT przeważnie nie lubią tracić czasu i skupiają się na konkretach – interesują ich zatem najważniejsze informacje, przedstawione w jasny, treściwy oraz przejrzysty sposób.

Aktywne poszukiwania

Sprawienie, że oferta dotrze i zostanie zauważona przez potencjalnych kandydatów, także nie jest w tym przypadku tak proste. Do publikacji ogłoszeń warto wybrać zatem serwisy, które chętnie odwiedzają osoby z tego sektora. Te z kolei często odbiegają od tych, gdzie pracy poszukują osoby z mniejszymi wymaganiami. Skuteczną drogą przekazu mogą być specjalistyczne blogi, fora czy nawet grupy i strony w mediach społecznościowych. Przyszłych pracowników można spotkać na wydarzeniach poświęconych branży IT i nowym technologiom, a więc na targach, prezentacjach czy konferencjach. Dotarcie do kandydatów ułatwiają też pośrednicy, więc zachęcamy do skorzystania w tym celu z Jobtoperson.

Weryfikacja umiejętności

Na takie stanowiska potrzebna jest wyselekcjonowana wiedza teoretyczna i umiejętność zastosowania jej w praktyce. Na pewno ważne jest sprecyzowanie wszystkich wymagań już na etapie oferty pracy. Powinna im odpowiadać propozycja odpowiednio wysokich zarobków. Osoby z tego sektora potrafią wycenić swoje zdolności i umiejętnie zestawić wymagania z oferowanym wynagrodzeniem, więc nie będą zainteresowani ofertami, w których te proporcje będą zaniżone. Oczywiście warto także zweryfikować to czy dana osoba rzeczywiście wykazuje odpowiedni poziom umiejętności praktycznych. Często przy okazji rozmów kwalifikacyjnych przeprowadza się również testy kompetencji czy wręcz dzień próbnej pracy. W ten branży kandydaci interesują się też nietypowymi formami rekrutacji, w tym choćby tzw. rywalizacją. Jest to metoda polegająca na postawieniu przed kandydatami określonego zadania – stworzenia aplikacji, jak najszybszego napisania części kodu, rozwiązaniu jakiegoś problemu czy zorganizowaniu rozgrywki z oceną punktową. Pozwala to sprawdzić wiedzę praktyczną i często wzbudza zainteresowanie wśród osób z tego sektora.

W procesie rekrutacji szczególną uwagę należy przeznaczyć poszukiwaniu osób na stanowiska specjalistyczne. Zwykle jest to mniejsza grupa kandydatów, którzy mają też większe wymagania. W przypadku takich pracowników często zachodzi potrzeba aktywnych działań ze strony pracodawcy czy pomagających mu pośredników, gdyż osoby z takich branży niekoniecznie aktywnie szukają zatrudnienia. Zachęcamy zatem do skorzystania z usług Jobtoperson, gdyż pracujący dla nas rekruterzy na pewno pomogą w znalezieniu odpowiednich kandydatów.