Rekrutacja zewnętrzna to proces poszukiwania pracowników poza organizacją. Jest to popularna forma przeprowadzania naboru, gdyż często w firmie brakuje osób, które mogłyby awansować na konkretne stanowisko. Wiąże się to także z innymi korzyściami. W ten sposób można znaleźć wykwalifikowanych kandydatów, którzy mogą wnieść do przedsiębiorstwa nowe pomysły i świeże spojrzenie na dotychczasową pracę.

Spis treści
Na czym polega ta forma naboru?
Jakie wynikają z tego korzyści?
W jakich sytuacjach będzie to optymalny wybór?
Jak przystąpić do takiego procesu?
Skorzystaj z Jobtoperson

Na czym polega rekrutacja zewnętrzna i kiedy warto się na nią zdecydować?

Proces rekrutacji zewnętrznej przeprowadza się, gdy firma musi zatrudnić kogoś na określone stanowisko, a w obrębie pracowników przedsiębiorstwa, nie ma kandydatów do podjęcia się takich obowiązków. W praktyce jest to najczęściej wykorzystywana forma naboru. Wynika to z faktu, że zasoby ludzkie w obrębie organizacji są ograniczone. Tymczasem przy poszukiwaniach na zewnątrz grono osób odpowiadających profilowi stanowiska jest zwykle znacznie większe. Z takim działaniem wiąże się wiele korzyści, choć trzeba też oczywiście uważać na pewne kwestie, aby nie wygenerować zbędnych kosztów i nie obniżyć morale w już zatrudnionym zespole.

Poszukiwanie pracowników poza firmą

Organizowanie naboru zewnętrznego, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na poszukiwaniu kandydatów do pracy poza kręgiem firmy, a więc w jej otoczeniu. To alternatywa względem przeprowadzania takiego procesu wewnętrznie, poprzez przesunięcie czy awans osób już zatrudnionych. W praktyce oba warianty rekrutacji stosuje się zwykle zamiennie. Pozwala to na optymalne kreowanie struktur przedsiębiorstwa. Jednocześnie można w ten sposób dbać o motywację pracowników oraz o wizerunek organizacji na rynku, jako otwartej na nowe osoby i kreującej miejsca pracy. Oba sposoby można zatem traktować komplementarnie. Poszukiwania na zewnątrz firmy odbywają się zwykle, gdy kierownictwo uzna, iż nie ma warunków do przeprowadzenia rekrutacji wewnętrznej, czyli dojdzie do wniosku, że w obrębie dotychczasowego personelu nie dostrzega odpowiedniego potencjału. Czasem przechodzi się jednak od razu do tej metody naboru.

Poszukiwanie pracownika

Korzyści wynikające z tej formy rekrutacji

Jednym z podstawowych atutów tego rozwiązania jest szeroki zasięg rekrutacji, co pozwala na znalezienie dużego grona zróżnicowanych kandydatów. W ten sposób zdecydowanie łatwiej znaleźć osobę idealną na konkretne stanowisko. Można również zwerbować ludzi o wyjątkowych umiejętnościach czy nawet osobowościach, co wpłynie korzystnie na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Przy okazji podnosi to prestiż firmy, pokazując jej profesjonalizm, otwartość na nowe talenty i poprawiając wizerunek na rynku. Nowi pracownicy mogą z kolei wnieść do organizacji nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale także zupełnie świeżą postawę i pomysły. Często jest to bodziec do rozwoju, gdyż osoby już zatrudnione, są przyzwyczajone do określonej kultury organizacyjnej i środowiska wewnętrznego, przez co patrzą na niektóre sprawy w sposób dość tendencyjny.

Kiedy sprawdzi się taka metoda?

Oczywiście taki wariant korzystny jest w każdej sytuacji, gdy po prostu nie da się przeprowadzić rekrutacji wewnętrznej, z uwagi na ograniczone zasoby ludzkie czy brak kompetentnych kandydatów. O takim rozwiązaniu na pewno warto też pomyśleć przy angażowaniu osób na specjalistyczne stanowiska. Można wtedy dotrzeć do lepiej wykształconych ludzi o specjalnych umiejętnościach. Zwykle jest to dobry pomysł w kontekście zatrudniania kadry do oddziału w nowym regionie, gdyż wybiera się wtedy z grona osób lepiej znających lokalny rynek. Na metodę zewnętrzną należy też postawić za każdym razem, gdy kierownictwo firmy uzna, że w przedsiębiorstwie przyda się nowe spojrzenie na funkcjonowanie organizacji i procesy w niej zachodzące.

Jak przystąpić do rekrutacji zewnętrznej?

Rekrutacja zewnętrzna to dość skomplikowany proces, który wymaga przejścia przynajmniej kilku etapów. Jako właściciel firmy lub osoba decyzyjna możesz zdecydować, iż przedsięwzięciem zajmie się dział Human Relations przedsiębiorstwa. To jednak dość kosztowne, zarówno pod względem finansowym, jak i przeznaczonego na to zadanie czasu. Dobrym pomysłem jest zatem skorzystanie z usług pośredników. Wybierając Jobtoperson możesz zlecić takie zadanie rekruterowi, nie generując przy tym niepotrzebnych wydatków, gdyż ogłoszenia na naszym portalu możesz zamieścić całkowicie darmowo.

Wieloetapowy proces

Każda rekrutacja musi się rozpocząć od stworzenia opisu stanowiska i wykreowania profilu odpowiedniego kandydata. W wariancie zewnętrznym następuje potem przygotowanie i opublikowanie ogłoszenia. Na dalszym etapie przyjmuje się napływające CV, dokonuje ich selekcji i zaprasza wybrane osoby na rozmowy kwalifikacyjne. W międzyczasie konieczna jest też weryfikacja wiarygodności przedstawionych dokumentów. Wreszcie końcowe etapy obejmują przekazanie informacji zwrotnej osobom odrzuconym, zatrudnienie wybranego kandydata i wprowadzenie go w struktury firmy.

Organizacja we własnym zakresie

Przedsiębiorstwo może uznać, że cały proces zostanie przeprowadzony w oparciu o możliwości firmy, bez udziału podmiotów zewnętrznych. W takiej sytuacji rekrutacją zajmuje się zwykle dział Human Relations (HR). Należy pamiętać, że potrzebna jest do tego odpowiednio wykwalifikowana i rozbudowana kadra w tym zakresie. Oznacza to także, że przez kilka tygodni, a czasem miesięcy, pracownicy HR będą skupieni głównie na tym zadaniu. Mają przez to mniej czasu na zajmowanie się bieżącymi sprawami i dbanie o motywację personelu.

Pomoc pośredników

Drugim rozwiązaniem jest zlecenie przeprowadzenia naboru zewnętrznej firmie. Zwykle są to agencje rekrutacyjne i to one biorą wtedy odpowiedzialność za znalezienie odpowiednich kandydatów. Oznacza to odciążenie działu HR przedsiębiorstwa, który może się skupić na codziennej działalności w zakresie struktur firmy. Usługi pośredników są też przeważnie profesjonalne i bezstronne, więc nie ma obaw czy kandydat wybrany na stanowisko jest odpowiedni, a przedstawione propozycje nie wzbudzają żadnych wątpliwości. Oczywiście bezpośrednie zwrócenie się do jakiejś agencji oznacza zwykle poniesienie dodatków kosztów ich usług.

Skorzystaj z Jobtoperson

Jeżeli chcesz przeprowadzić nabór zewnętrzny w swojej firmie, to bardzo dobrym wyborem może się okazać Jobtoperson. Po określeniu specyfiki stanowiska i tego czego oczekujesz od kandydata, możesz w prosty sposób zlecenie rekrutacyjne na naszej stronie. Jest to całkowicie darmowe, w przeciwieństwie od usług wielu innych portali pracy. Rekruterzy oraz agencje, które z nami współpracują, otrzymują informację o tym, jakich pracowników poszukujesz i mogą przesłać swoje oferty. Możesz je wtedy spokojnie przejrzeć i wybrać propozycję, która interesuje cię najbardziej. W ten sposób to rekruter zajmie się szukaniem kompetentnej osoby dla twojej firmy, dzięki czemu zaoszczędzisz czas, który musiałbyś poświęcić na przeprowadzenie tego procesu samemu. Zapewniamy również swobodny przepływ informacji między pracodawcami i rekruterami.

Rekrutacja zewnętrzna wiąże się z wieloma korzyściami. Pozwala na znalezienie osób o odpowiednich kwalifikacjach i umiejętnościach, spośród dużego grona kandydatów. Czasem jest także jedynym rozwiązaniem, gdy nie można przeprowadzić takiego procesu wewnątrz firmy. Jeśli chcesz skorzystać z tej formy naboru i nie ponieść zbędnych kosztów, skorzystaj z Jobtoperson. Możesz u nas zamieścić darmowe ogłoszenie, a współpracujący z nami rekruterzy pomogą w odnalezieniu odpowiedniego pracownika.