Portale pracy z pewnością odmieniły rynek pod względem zatrudnienia. To miejsca, w których pracodawcy mogą przedstawić swoje ogłoszenia licznej grupie odbiorców, a osoby poszukujące pracy, mogą zapoznać się z dużą liczbą ofert. Część serwisów tego typu gwarantuje kompleksowe przejście przez proces rekrutacji, z udziałem pośrednika. Tak jest w przypadku Jobtoperson, gdzie rekruterzy poszukują odpowiednich kandydatów pod kątem konkretnych ofert ze strony przedsiębiorców.

Spis treści
W jakiej formie funkcjonują takie serwisy?
Czym różnią się od siebie takie strony?
Czy takie portale mogą być bezpłatne?
Darmowe ogłoszenia na Jobtoperson

W jakiej formie może funkcjonować portal pracy?

Portal pracy może bazować na publikowaniu ogłoszeń ze strony pracodawców. Kandydaci mogą wtedy swobodnie przeglądać oferty i odpowiadać na te, które ich interesują. Zwykle dzieje się to poprzez specjalne formularze lub bezpośredni kontakt z przedstawicielami takiej firmy. Przedsiębiorstwo otrzymuje wtedy zgłoszenia, lecz samo musi je weryfikować i selekcjonować. Istnieją jednak serwisy o bardziej kompleksowej ofercie, gdzie w całym procesie uczestniczą także pośrednicy. Pozwala to na przeprowadzenie wszystkich głównych etapów procesu rekrutacji. Korzystanie z takich stron okazuje się obecnie jednym z najefektywniejszych rozwiązań na rynku pracy.

Serwis ogłoszeniowy

Zdecydowana większość stron tego typu skupia się przede wszystkim na publikowaniu ogłoszeń ze strony pracodawców. Ci określają na jakie stanowisko organizują nabór, jakie są obowiązki i czego oczekują od kandydatów. Oferty są widoczne bezpośrednio dla osób szukających pracy, które mogą skontaktować się z wybraną firmą, najczęściej poprzez gotowy formularz aplikacyjny. Oznacza to, że cały proces jest stosunkowo prosty. Przypomina to po prostu rozwiązania stosowane kiedyś, gdy ogłoszenia umieszczało się choćby w gazetach. Obecnie przy powszechnym dostępie do Internetu, takie serwisy cieszą się dużą popularnością i gwarantują dotarcie do wielu osób. Z perspektywy pracowników, wiąże się to z kolei ze sporą liczbą ofert. Takie rozwiązanie ma bowiem także swoje wady. Pracodawca musi bowiem poświęcić wiele czasu na zapoznanie się z nadsyłanymi zgłoszeniami, które często bywają mało trafne. Jak jest alternatywa?

Kobieta szukająca pracy przez Internet

Kompleksowy proces rekrutacji

Dostępne są także serwisy zapewniające bardziej pogłębione i kompleksowe podejście. To miejsca, gdzie oprócz pracodawców i pracowników, funkcjonują również pośrednicy. Ich zadaniem jest odpowiednia selekcja, a więc dopasowanie kandydatów o określonym profilu, do wybranych zgłoszeń ze strony firm. Skorzystanie z takiego portalu oznacza dla przedsiębiorstwa przejście przez większą część procesu rekrutacji. To pośrednik zajmuje się wybraniem potencjalnych pracowników, aby odpowiadali oni swoim doświadczeniem i umiejętnościami pod kątem określonego stanowiska. Z kolei z perspektywy osoby poszukującej zatrudnienia, nie musi się ona przejmować codziennym odświeżaniem strony w poszukiwaniu interesujących ofert. Wystarczy stworzenie własnego profilu, a rekruter kontaktuje się wtedy, gdy znajdzie potencjalnie interesującą propozycję.

Czy warto korzystać z takich stron?

Obecnie jest to bardzo popularne rozwiązanie na rynku pracy i na pewno warto z niego korzystać. Przy poszukiwaniu zatrudnienia można liczyć na wiele ofert. Z kolei z perspektywy pracodawcy znalezienie odpowiedniego kandydata nie powinno stanowić specjalnego problemu. Przy serwisie stricte ogłoszeniowym na pewno otrzymasz wiele zgłoszeń. Minusem jest natomiast fakt, że firma sama musi zająć się kolejnymi etapami rekrutacji, łącznie z weryfikacją CV, selekcją i wyborem osób, które warto zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Ze względu na skalę działania takich serwisów trzeba się liczyć z wieloma zgłoszeniami, które będą znacząco odbiegały od stawianych warunków. Jeśli na portalu pomagają też pośrednicy, tak jak na Jobtoperson, proces rekrutacji jest znacznie łatwiejszy. Pracodawca musi jedynie sprecyzować swoje wymagania, a rekruter zajmie się znalezieniem odpowiednich kandydatów.

Czym różnią się od siebie portale z ofertami pracy?

Poszczególne portale z ofertami pracy odbiegają nieco od siebie swoją charakterystyką. Niektóre funkcjonują w skali ogólnokrajowej, inne z kolei skupiają się na lokalnym rynku, dotyczącym choćby określonego miasta lub regionu. Można też znaleźć serwisy specjalistyczne, na których znajdą się oferty tylko z konkretnej branży. Największe strony przyjmują jednak różne zgłoszenia, a propozycje pracodawców można wyszukiwać za pomocą wyszukiwarek z odpowiednimi filtrami. Część portali wyróżnia się także publikowaniem dodatkowych treści dla użytkowników, często o charakterze poradnikowym czy po prostu informacyjnym.

Skala działania i ograniczenia branżowe

Część stron operuje jedynie na rynku lokalnym. Umożliwiają one zatem dodawanie ogłoszeń tylko w zakresie określonego miasta i jego okolic lub ewentualnie w obrębie jakiejś większej jednostki administracyjnej, a więc gminy czy województwa. Największe serwisy obejmują jednak zgłoszenia z całego kraju. Zwykle wyszukiwarka, którą widzą użytkownicy, gwarantuje wtedy możliwość selekcjonowania dostępnych ofert pod względem geograficznym. Innym ograniczeniem spotykanym na niektórych portalach, jest specjalizacja. Zdarza się, że strony zajmują się ogłoszeniami tylko w zakresie określonej branży, choćby IT. Jeśli serwis funkcjonuje w większej skali, przyjmuje zlecenia z wielu dziedzin i ponownie umożliwia selekcjonowanie ogłoszeń poprzez specjalne filtry, dotyczące branży, stanowiska czy innych kryteriów.

Publikowanie dodatkowych treści

Pomiędzy poszczególnymi portalami zauważalne są różnice także w zakresie publikowania dodatkowych treści. Najlepsze strony poza samymi ogłoszeniami, oferują różne wpisy, zwykle w formie poradników, raportów, analiz czy po prostu przekazania profesjonalnie zredagowanych informacji. Mogą to być różne publikacje dotyczące rynku pracy. Często są to również przewodniki jak przygotować ogłoszenie, żeby skutecznie poszukiwać pracowników, bądź jak zadbać o zwiększenie swoich szans na zatrudnienie, choćby poprzez dobre przygotowanie CV.

Czy można znaleźć bezpłatne portale pracy?

Wiele osób zastanawia się, czy istnieją bezpłatne portale pracy. Niektóre mniejsze strony rzeczywiście bazują tylko na wpływach choćby z reklam, lecz ich skala działania nie jest zwykle zbyt duża. Zdecydowana większość serwisów pobiera opłaty za możliwość zaprezentowania u nich ogłoszenia na określony okres czasu. Inaczej wygląda to w przypadku Jobtoperson, gdzie z perspektywy pracodawców zarówno rejestracja, jak i dodanie oferty, jest całkowicie darmowe.

Opłaty za ogłoszenia

Powszechną praktyką w kontekście takich portali jest pobieranie opłat za dodawanie ogłoszeń. Zwykle odbywa się to w formie konkretnej kwoty za pojedynczą ofertę lub wykupienia abonamentu, jeżeli pracodawca chce umieścić więcej propozycji lub dodawać je regularnie. Najczęściej takie ogłoszenia mają też ograniczenie czasowe i są dostępne choćby 30, 60 czy 90 dni. Jeśli po tym okresie pracodawca nie znajdzie odpowiedniego kandydata, to musi zamieścić ofertę na nowo i ponownie za nią zapłacić.

Dodaj ofertę za darmo na Jobtoperson

W przypadku Jobtoperson zarówno założenie konta pracodawcy, jak i korzystanie z jego funkcji jest darmowe. Oznacza to, że zarejestrujesz się w szybki i wygodny sposób, a do tego dodasz swoje ogłoszenie bez żadnych opłat. To zdecydowanie inna sytuacja niż na większości portali tego typu. Współpracujący z nami rekruterzy otrzymają informację o tym jakich pracowników poszukujesz i przedstawią ci swoje oferty. Możesz się z nimi spokojnie zapoznać i wybrać twoim zdaniem najlepszą. Za pośrednictwem naszego portalu możesz też swobodnie kontaktować się potem z rekruterem, a cały proces rekrutacji będzie niezwykle uproszczony.

Portale pracy skutecznie zastąpiły dawne ogłoszenia publikowane w gazetach czy miejscach publicznych. Pracodawcy mogą komfortowo przedstawić jakich osób poszukują i na jakie stanowiska. Z kolei szukając pracy można liczyć na wiele ofert czy nawet pomoc ze strony rekrutera, tak jak odbywa się to na portalu Jobtoperson. Zachęcamy zatem kandydatów do zakładania profili, a przedsiębiorców do zamieszczania darmowych ogłoszeń!