Baza pracowników to ważny kapitał, z którego korzystają same firmy i współpracujący z nimi rekruterzy. Przedsiębiorstwa gromadzą zwykle takie katalogi ludzi już zatrudnionych. Oprócz tego dostępne są warianty z osobami, które poszukują pracy lub są otwarte na propozycje nowych stanowisk. Taką bazę oferuje Jobtoperson i mogą z niej skorzystać rekruterzy, a za ich pośrednictwem także pracodawcy. Zachęcamy też do zakładania profili zawodowych, by wymarzona praca znalazła się w zasięgu twojej ręki!

Spis treści
Kto korzysta z takich katalogów?
Firmy
Pośrednicy
Jak powinny wyglądać takie bazy?
Co oferuje Jobtoperson?
Z perspektywy pracodawców
Dla rekruterów
Zgłoszenie profilu zawodowego

Dla kogo może być przydatna baza pracowników?

Baza pracowników na pewno przydaje się samym przedsiębiorcom. Posiadają oni katalog z uporządkowanymi informacjami o osobach zatrudnionych. Ten często uzupełniony jest o ludzi, którym ustał już stosunek pracy lub którym nie udało dostać się do firmy w kontekście przeprowadzanej wcześniej rekrutacji. Takie dane będą pomocne w przypadku rozważania awansów czy przeprowadzania naboru na wolne stanowisko. W celach rekrutacyjnych korzystają z nich także pośrednicy pracy, w tym przede wszystkim agencje i współpracujący z nimi rekruterzy. Z myślą o przydatności takich zasobów baza powinna być uporządkowana i dokładna, ułatwiając tym samym przeprowadzanie selekcji.

Przedsiębiorstwa

W zasadzie każda firma posiada oczywiście własną bazę tego typu. Kiedyś tworzyło się je w formie papierowych katalogów, obecnie wykorzystuje się do tego systemy informatyczne. Zawarte są tam przede wszystkim informacje o osobach już zatrudnionych, co będzie bardzo przydatne, gdy pojawi się wakat na którymś stanowisku i jako przedsiębiorca będziesz chciał zobaczyć, czy masz podstawy do przeprowadzenia wewnętrznej rekrutacji. Taką bazę warto natomiast poszerzyć również o grono kandydatów. Mogą to być ludzie, którzy kiedyś pracowali w przedsiębiorstwie, zgłosili swoje CV z myślą o ewentualnym zatrudnieniu czy uczestniczyli w poprzednich naborach, lecz nie zostali przyjęci. Jeżeli w przesłanym CV była zawarta klauzula o możliwości wykorzystania życiorysu w przyszłości, to spokojnie można przechowywać takie dane w firmowej bazie. Będzie to ogromny kapitał na przyszłość, gdy przeprowadzane będą nowe rekrutacje. Może się okazać, że dawny pracownik chciałby powrócić do firmy lub wcześniej odrzucony kandydat, teraz okaże się idealny pod kątem konkretnej posady.

Korzystanie z bazy CV

Pośrednicy pracy

Tego typu bazy posiadają także wszelkie podmioty zajmujące się pośrednictwem pracy. Otrzymują one dane od kandydatów i przechowują je w celu złożenia oferty pracodawcom, którzy poszukują nowych osób do swojej firmy. W dużej mierze są to agencje rekrutacyjne, specjalizujące się w takich zadaniach. Tacy pośrednicy bazują na ludziach, którzy się do nich zgłosili. Są to przeważnie osoby aktywnie poszukujące pracy, choć nie zawsze. Część z nich to ludzie, którzy są już zatrudnieni, lecz w innej branży niż wynika to z ich specjalizacji lub na stanowisku, które nie do końca spełnia ich oczekiwania. Umieszczenie CV w tego typu bazie wciąż może być wtedy doskonałym rozwiązaniem. Jeżeli rekruter dowie się o ofercie, która będzie odpowiadała takiej osobie, może poinformować ją o zaistniałej szansie i skontaktować ją z pracodawcą. Może to być okazja do uzyskania lepszej pracy, niż ta którą dana osoba wykonuje obecnie.

Co powinno się znajdować w takiej bazie?

Poza danymi personalnymi, na pewno podstawą jest informacja o obecnym stanowisku oraz przebiegu dotychczasowej kariery. Cenne będą też wieści o ukończonych kursach czy umiejętnościach, zawierane przeważnie w CV. W przypadku katalogów firmowych powinna się znajdować kwestia tego, jaki jest rodzaj umowy, na której zatrudniona jest dana osoba. W ramach bazy, z której korzystają pośrednicy, mile widziana jest informacja o tym, jakiej umowy oczekuje kandydat, jakiego stanowiska poszukuje i jakie ma wymagania względem wynagrodzenia. Obecnie takie bazy wykonuje się w zasadzie wyłącznie w formie elektronicznej. Dobrze jeżeli katalogi gwarantują zatem możliwość swobodnego sortowania pozycji pod kątem różnych kryteriów. Znacząco ułatwi to poszukiwanie kandydatów względem ewentualnych rekrutacji.

Baza pracowników w Jobtoperson

W Jobtoperson przyjmujemy zgłoszenia, na podstawie których tworzona jest nasza baza pracowników. To głównie osoby aktywnie poszukujące zatrudnienia lub takie, które są otwarte na nowe wyzwania. Zachęcamy do tworzenia profili, jeżeli szukasz pracy lub liczysz na otrzymanie szansy na określonym stanowisku. Nasze katalogi są przejrzyste i umożliwiają proste sortowanie, posiadając jednocześnie wszelkie potrzebne dane w zakresie procesu rekrutacji. To doskonała okazja dla rekruterów, którzy poszukują nowych klientów. Jako pracodawca możesz natomiast opublikować ogłoszenie dotyczące pracownika jakiego poszukujesz, a współpracujący z nami pośrednicy wybiorą kogoś idealnie dopasowanego, z dostępnej u nas bazy.

Dla rekruterów

Jeżeli zajmujesz się pośredniczeniem w rekrutacji, z pewnością masz świadomość, jak cenna jest baza CV. Posiadając odpowiednich kandydatów, możesz w prosty i szybki sposób odpowiedzieć na potrzeby firm. Korzystając z Jobtoperson, uzyskujesz nie tylko dostęp do zleceń rekrutacyjnych od pracodawców, ale również podgląd do naszej obszernej bazy potencjalnych pracowników. Możesz swobodnie kontaktować się z obiema stronami, uzyskując wartościowe kontrakty. Sam katalog kandydatów jest rozbudowany i stale aktualizowany. Znajdziesz tam wszelkie potrzebne informacje, wraz z możliwością intuicyjnego filtrowania danych pod kątem określonych kryteriów. W ten sposób na pewno odnajdziesz odpowiednich kandydatów, a sam proces pośredniczenia w rekrutacji będzie naprawdę komfortowy i prosty.

Z perspektywy pracodawców

Przedsiębiorcy posiadają zwykle bazę swoich pracowników i ewentualnych kandydatów, lecz przy rekrutacji zewnętrznej, potrzebują zdecydowanie większych możliwości. Katalogi osób poszukujących zatrudnienia są jednak przeważnie płatne. Optymalnym wyborem jest skorzystanie z takich baz za pośrednictwem rekruterów. To oni zajmą się wtedy przejrzeniem CV i doborem odpowiednich propozycji względem danego stanowiska. Taką możliwość daje Jobtoperson. Jako pracodawca możesz całkowicie za darmo założyć konto i umieścić ogłoszenie o tym, jakiego pracownika poszukujesz. Następnie zapoznasz się z ofertami agencji i rekruterów, a po ustaleniu warunków współpracy, znajdą oni dla ciebie najlepszych kandydatów.

Stwórz profil zawodowy

W Jobtoperson dajemy pracownikom szansę na znalezienie wymarzonej pracy. Założenie profilu zawodowego w naszej bazie jest całkowicie darmowe. Możesz tam umieścić różne informacje o swoich umiejętnościach czy doświadczeniu, a także o tym, jakie stanowisko Cię interesuje oraz jakiego wynagrodzenia oczekujesz. Po nawiązaniu kontaktu z rekruterami, przedstawią oni oferty odpowiadające przedstawionym informacjom i kryteriom. Tym samym zyskujesz szansę na to, że wkrótce weźmiesz udział w rozmowie kwalifikacyjnej na wymarzone stanowisko. To okazja zarówno dla osób aktywnie poszukujących zatrudnienia, jak i tych chcących się rozwijać i poszukujących nowych szans.

Bazy pracowników są wykorzystywane przez firmy i pośredników pracy. Mogą się w nich znajdować informacje o osobach zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie oraz kandydatach. To ogromny kapitał, ułatwiający przyszłe procesy rekrutacyjne. Z perspektywy samych pracowników, umieszczenie swojego profilu w takim katalogu, może być szansą na odnalezienie wymarzonej pracy. W Jobtoperson posiadamy rozległą bazę CV, która pomaga w pracy rekruterom i stanowi dużą okazję dla pracowników oraz pracodawców!