Rekrutacja pracowników to ważne działanie, które znacząco wpływa na funkcjonowanie całej firmy. Jest to proces, który powinien przebiegać w kilku etapach. Stosując odpowiednie zasady i kryteria znajdziesz wykwalifikowane osoby, które będą także pasowały do kultury organizacyjnej twojego przedsiębiorstwa. Możesz także skorzystać z naszych usług, co znacząco ułatwi ci zatrudnienie dobrej kadry.

Spis treści
Od czego należy rozpocząć takie działanie?
Krok po kroku
Ogłoszenie
Selekcja
Działy wymagające wysokich kwalifikacji
Skorzystaj z Jobtoperson

Od czego należy rozpocząć proces rekrutacji i selekcji pracowników?

Rekrutacja i selekcja pracowników pozwalają na zatrudnienie wykwalifikowanego personelu, lecz jest to dość wymagające zajęcie. Odpowiednie działania trzeba podjąć jeszcze przed formalnym rozpoczęciem samych poszukiwań. Kluczowe jest określenie charakterystyki danego stanowiska, szczególnie, jeśli jest to nowa pozycja w firmie. Warto przy tym uwzględnić także umiejętności miękkie, które sprawią, iż taka osoba odnajdzie się w określonej kulturze organizacyjnej i będzie reprezentowała te same wartości, co cała kadra. Wtedy można stworzyć konkretny profil, co pozwoli przejść już do poszukiwania kandydatów. Istotne jest również przyjrzenie się strukturom wewnętrznym firmy, aby ocenić czy któryś z obecnych pracowników nie zasługuje na szansę na awans.

Analiza stanowiska pracy i uwzględnienie kultury organizacyjnej

Pierwszym i podstawowym krokiem jest analiza stanowiska pracy, na które poszukiwana jest nowa osoba. W tym celu konieczne jest przygotowanie szczegółowej specyfikacji. Powinna ona uwzględniać to, jakie dokładnie są zadania w konkretnej roli. Pozwala to na sprecyzowanie wymagań względem umiejętności twardych, a więc mierzalnych, które można oceniać choćby na bazie wykształcenia, doświadczenia czy certyfikatów. Nie mniej istotne są jednak kompetencje miękkie, związane z cechami psychofizycznymi i społecznymi. Trzeba zatem ustalić, czy na danym stanowisku pracuje się w dużym stresie, pod presją czasu czy też w jakim stopniu trzeba współpracować z innymi. Te aspekty pomogą także w późniejszej ocenie tego, czy kandydat pasuje do firmy pod względem etyki pracy oraz czy będzie zmotywowany do działania w dłuższej perspektywie czasowej. Każde przedsiębiorstwo ma swoją kulturę organizacyjną – wprowadzanie do niego osób, które wyznają zupełnie inne wartości, może wpłynąć negatywnie na resztę personelu.

Zawarcie umowy o pracę

Stworzenie profilu kandydata

Określenie specyfiki stanowiska pozwala na stworzenie profilu poszukiwanego kandydata. Powinien on obejmować wymagania dotyczące wykształcenia, wiedzy, cech osobowości, motywacji czy kompetencji. Stworzenie takiego fikcyjnego, idealnego pracownika pozwala na wygenerowanie punktu odniesienia, który pomaga w późniejszej selekcji. Dzięki temu można zawęzić grupę kandydatów spośród wszystkich zgłoszeń i przechodzić do kolejnych etapów rekrutacji.

Poszukiwać wewnątrz firmy czy na zewnątrz?

Posiadając te informacje, można już szukać potencjalnych pracowników. Przed ogłoszeniem zewnętrznej rekrutacji, warto rozważyć jednak proces wewnętrzny. Polega to po prostu na tym, aby sprawdzić, czy w firmie nie ma osoby, która mogłaby zająć wolne stanowisko. Będzie to oznaczało mniejsze koszty i szybszy proces adaptacji. Działa to również motywująco na innych. Pokazujemy bowiem, że zaangażowanie i praca pozwalają się piąć po strukturach organizacyjnych firmy. Jeśli nie widać odpowiednich osób z odpowiednim potencjałem wśród już zatrudnionych, konieczne jest poszukiwanie na zewnątrz przedsiębiorstwa.

Kolejne etapy rekrutacji pracowników. Jak działać w przypadku rekrutacji pracowników IT i innych wysoko wykwalifikowanych kandydatów?

Po ustaleniu podstawowych kwestii można przejść do kolejnych etapów rekrutacji pracowników, które powinny być także odpowiednio przemyślane, jeśli chodzi o zatrudnienie osób z niektórych branży, takich jak choćby IT. Dopiero wtedy można określić, co ma się znaleźć w ogłoszeniu i gdzie należy je opublikować. Po wpłynięciu zgłoszeń trzeba zweryfikować ich wiarygodność. W kolejnym kroku można przejść do selekcji, na bazie kompetencji i umiejętności kandydatów. Wreszcie pozostaje wyłonienie tych, którzy idealnie nadają się na określone stanowiska i ich zatrudnienie.

Publikowanie ogłoszenia

Zasadniczy proces rekrutacji rozpoczyna się tak naprawdę od ogłoszenia. Znajduje się w nim wstępna prezentacja stanowiska, zakres obowiązków i lista wymagań względem kandydata. Dobrą praktyką jest zawieranie przybliżonych informacji o wynagrodzeniu oraz potencjalnych bonusach. Poza treścią nie mniej ważne jest to, gdzie ma być umieszczona taka propozycja. Przy rekrutacji wewnętrznej można wykorzystać firmowy biuletyn, tablicę z ogłoszeniami czy bazę mailową. W kontekście wariantu zewnętrznego możliwości jest wiele. Może to być strona internetowa przedsiębiorstwa, media społecznościowe oraz serwisy specjalizujące się w ofertach pracy. W kontekście tych ostatnich, wiele stron jest jednak płatnych.

Selekcja kandydatów i zatrudnienie

Po otrzymaniu zgłoszeń trzeba oczywiście przejść do ich wstępnej weryfikacji. Po pierwsze pod kątem wiarygodności CV i tego, czy zawarto w nich wszystkie potrzebne informacje. Po drugie od razu można odrzucić kandydatów, którzy nie spełniają podstawowych wymogów. Tworzy się z tego grupa osób, którą można dalej selekcjonować, aż do wąskiego grona, które zaprasza się już na rozmowę kwalifikacyjną. Po tym ostatnim etapie firma może już zatrudnić pracownika, który wykazał się najlepszymi kompetencjami i będzie pasował do danego przedsiębiorstwa.

Poszukiwanie wysoko wykwalifikowanych kandydatów

Warto zwrócić uwagę na to, że na niektóre stanowiska poszukiwani są naprawdę bardzo kompetentni pracownicy, posiadający specjalistyczną wiedzę i duże doświadczenie. Pozyskanie takiego personelu nie jest łatwe. Publikowanie standardowych ogłoszeń nie zawsze zdaje wtedy egzamin, gdyż pojawiają się dziesiątki zgłoszeń zupełnie mijających się z wymaganiami. Tak bywa choćby w branży IT, gdzie to raczej pracodawcy muszą zabiegać o kandydatów, a nie odwrotnie. W takiej sytuacji warto się skupić na indywidualnym kontakcie z wyselekcjonowanymi osobami. Mogą do tego posłużyć serwisy i fora branżowe czy nowoczesne narzędzia technologiczne. Można również skorzystać choćby ze specjalnych wyszukiwarek. W tym celu zwykle trzeba jednak posiadać odpowiednie zaplecze techniczne.

Skorzystaj z Jobtoperson w celu uproszczenia procedury rekrutacji pracowników!

Jeżeli nie posiadasz rozbudowanego działu HR lub po prostu chcesz uprościć całą procedurę rekrutacji pracowników, skorzystaj z naszych usług. Jeśli wiesz, jakich osób poszukujesz, zarejestruj się na Jobtoperson i dodaj stosowne ogłoszenie. Dzięki temu odnajdziesz odpowiedniego rekrutera, który wyszuka dla Ciebie kompetentnych kandydatów. Cały proces jest dzięki temu znacznie prostszy i krótszy, a do tego zyskujesz pewność, że znajdziesz idealnego pracownika, nie poświęcając na to cennego czasu.

Jak to zrobić?

Korzystanie z Jobtoperson jest naprawdę proste. Wystarczy, że założysz konto i dodasz swoje pierwsze ogłoszenie. Określasz w nim informacje o tym, jakich pracowników będziesz potrzebował. Taka publikacja jest całkowicie darmowa. Współpracujący z nami rekruterzy i agencje pracy otrzymują wytyczne odnośnie tego, jakiego personelu poszukujesz. Zainteresowani odpowiedzą zatem na Twoje ogłoszenie, po czym możesz wybrać najbardziej odpowiadającą Ci ofertę. W ten sposób wybrani rekruterzy będą szukać dla Ciebie pracowników – jednocześnie cały czas możesz pozostawać z nimi w kontakcie.

Zyskaj najlepszych kandydatów do swojej firmy

W ten sposób proces rekrutacji jest bardzo uproszczony i jako pracodawca nie musisz samemu zajmować się etapami związanymi z poszukiwaniem kandydatów, weryfikowaniem i selekcją zgłoszeń. Rekruterzy są w tej kwestii doświadczeni, więc na bazie dostarczonych informacji doskonale wiedzą, kogo poszukiwać.

Rekrutacja pracowników jest procesem wymagającym i dokonywanym w kilku etapach. Do jej samodzielnego przeprowadzenia potrzebujesz wiele pracy, czasu i nakładów finansowych. Zadanie może być jednak znacznie ułatwione, gdy skorzystasz z Jobtoperson. Zarejestruj się i opublikuj ogłoszenie, a znajdziemy pracowników dla Twojej firmy.