Outsourcing rekrutacji ułatwia i upraszcza wyszukiwanie talentów na rynku pracy. Oznacza to również przeznaczenie na ten proces mniejszej ilości czasu oraz nakładów finansowych. Zależnie od wyboru, można zlecić zewnętrznemu podmiotowi część lub całość takiej procedury. To dobre rozwiązanie dla wielu firm, zwłaszcza gdy nie posiadają one bardzo rozbudowanych działów HR. Korzystanie z usług takich specjalistów wiąże się z wieloma korzyściami dla przedsiębiorstwa.

Spis treści
Na czym polega takie działanie?
Zewnętrzne działania
Czego można oczekiwać?
Skorzystaj z Jobtoperson
Jakie są korzyści z takiego rozwiązania?

Jak działa outsourcing procesu rekrutacji?

Obecnie w sferze biznesu popularne stało się korzystanie z usług zewnętrznych, w tym outsourcing procesu rekrutacji. Polega to na przekazaniu części lub całości procedury związanej z poszukiwaniem nowych pracowników podmiotowi niezwiązanemu z firmą. Zależenie od umowy zakres obowiązków takiego pośrednika może być zróżnicowany. Ciekawą propozycją jest skorzystanie z Jobtoperson. W prosty sposób możesz uzyskać pomoc rekruterów, dzięki czemu unikniesz wielu zadań związanych z procedurą poszukiwania pracowników. Możesz za to liczyć na wykwalifikowanych kandydatów, którzy będą idealnie pasować do Twojej firmy.

Przekazanie części lub całego procesu na zewnątrz

Co do zasady, jeśli firma zamierza sama rekrutować pracowników, to zajmuje się tym zwykle dział Human Relations (HR). Wtedy musi on być jednak dość liczny i posiadać odpowiednie narzędzia do poszukiwań. Oznacza to spore koszty i rozbudowywanie wewnętrznych struktur przedsiębiorstwa. Ten ostatni aspekt jest zdecydowanie mało pożądany, dlatego coraz więcej zadań zleca się zewnętrznym podmiotom, co określane jest zjawiskiem outsourcingu. Może on dotyczyć wielu zadań czy projektów, ale także rekrutacji nowego personelu. Takie osoby lub agencje z zewnątrz mogą się podjąć przeprowadzenia całego procesu lub jego wybranej części. Najczęściej obejmuje to etap poszukiwania kandydatów i przyjmowania zgłoszeń, a następnie ich selekcji, w celu przedstawienia zlecającemu wąskiej grupy osób, które najlepiej pasują na dane stanowisko.

Dokumenty rekrutacyjne

Na co można liczyć?

W praktyce jako pracodawca musisz określić, jakiej osoby poszukujesz i oczywiście na jakie stanowisko. To podmiot zewnętrzny odpowiada już za dobranie strategii poszukiwań i co najważniejsze wykorzystanie swoich baz personalnych. Te są tak naprawdę najważniejszym atutem, którego nie mają jednak zwykle same firmy. Pozwala to na znalezienie odpowiednich kandydatów, przy natychmiastowym odrzuceniu osób, które wysłały niepełne informacje, posiadają zbyt małe lub inne kompetencje, a więc wszystkich, którzy na pewno nie nadają się do danej pracy. Na bazie kryteriów zdefiniowanych według potrzeb przedsiębiorcy następują kolejne etapy selekcji, aż do momentu wybrania idealnych kandydatów. Zleceniodawca cały czas ma kontrolę nad całym procesem, lecz nie musi się nim samemu zajmować. Oznacza to ogromną oszczędność czasu i środków ze strony firmy, która otrzymuje z kolei propozycje starannie wyselekcjonowanych osób pod kątem konkretnego stanowiska.

Dodaj ogłoszenie na Jobtoperson i zyskaj pomoc rekruterów!

Jeżeli chcesz uniknąć części zadań związanych z procesem rekrutacji, to skorzystaj z Jobtoperson. Wystarczy, że zarejestrujesz się na stronie i zamieścisz ogłoszenie odnośnie tego, jakich pracowników poszukujesz. Następnie wybierzesz najkorzystniejszą ofertę z grona współpracujących z nami rekruterów i agencji pracy, po czym ustalisz warunki wspólnego działania. Cały czas pozostajesz także w kontakcie z takimi pośrednikami, gdyż zapewniamy pełen przepływ informacji. Rekruterzy mają do dyspozycji rozbudowaną bazę CV, dzięki czemu znajdują osoby odpowiadające twoim wymaganiom. W efekcie sam zupełnie nie musisz się zajmować procedurą rekrutacyjną.

Jakie są korzyści z outsourcingu rekrutacji?

Rosnąca popularność outsourcingu rekrutacji, wiąże się z wieloma korzyściami związanymi z takim rozwiązaniem. Dotyczy to w dużej mierze sfery kosztów, które będą w takiej sytuacji zdecydowanie mniejsze. Możesz też liczyć na zaangażowanie wykwalifikowanych i naprawdę kompetentnych pracowników, którzy świetnie odnajdą się na danym stanowisku. Chcąc samodzielnie uzyskać taki efekt, musisz mocno zaangażować się w proces i sprowadzić specjalistów do swojej firmy, co wygeneruje duże obciążenia finansowe. Przy outsourcingu bazujesz na doświadczeniu zewnętrznych podmiotów. Cały proces będzie też po prostu szybszy, a członkowie istniejącego już działu HR mogą się zająć innymi obowiązkami.

Mniejsze koszty

Wbrew pozorom samodzielne zorganizowanie profesjonalnej rekrutacji, oznaczałoby dla firmy spore koszty. Zwykle wiąże się to z rozbudowywaniem działu HR, co generuje kolejne etaty i przez to stałe, comiesięczne zobowiązania. Dodatkowo trzeba wyposażyć taki zespół w odpowiednie narzędzia i środki, co oznacza dalsze wydatki. Nawet publikowanie ogłoszeń na wielu portalach pracy jest płatne. Inaczej jest w przypadku Jobtoperson, gdzie jako pracodawca nie płacisz nic za zamieszczane zgłoszenia.

Wykorzystanie doświadczenia rekruterów i zaangażowanie lepiej wykwalifikowanych pracowników

Takie zewnętrzne podmioty i rekruterzy specjalizują się właśnie w tych zadaniach. Są oni profesjonalistami względem wyszukiwania najlepszych kandydatów i weryfikowania ich przydatności dla firmy, z uwzględnieniem określonych przez pracodawcę kryteriów. Wielu z nich bazuje na wieloletnim doświadczeniu. Dodatkowym plusem jest fakt ich obiektywności względem przeprowadzanego procesu rekrutacji. W praktyce oznacza to, że w większości przypadków taka pomoc wiąże się też ze znalezieniem bardziej wykwalifikowanych i po prostu lepszych pracowników dla Twojej firmy.

Oszczędność czasu i odciążenie działu HR

Pomoc zewnętrznej jednostki pozwala skupić się firmie na kluczowych aspektach jej działalności. Rekrutacja wymaga z kolei czasu i odciąga zarówno dział HR, jak i kierownictwo od innych obowiązków. Niejednokrotnie jest to bardzo korzystne dla wewnętrznego obszaru HR przedsiębiorstwa, dla którego w normalnym przypadku poszukiwanie pracowników oznaczałoby pochłonięcie większości ich czasu. Gdy zajmuje się tym ktoś z zewnątrz, tacy pracownicy mogą zajmować się innymi zadaniami, dotyczącymi w dużej mierze już zatrudnionego personelu. Przekłada się to z kolei na większą motywację wśród wszystkich osób w firmie i poczucie, iż przedsiębiorstwo dba o swoich pracowników.

Korzystanie z outsourcingu rekrutacji jest obecnie powszechnym działaniem, z którego korzystają zarówno mniejsze, jak i większe firmy. W ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze, a na dodatek zatrudnisz lepiej wykwalifikowane osoby niż byłbyś w stanie samodzielnie znaleźć. Jeśli poszukujesz zatem wsparcia zewnętrznego w kontekście zatrudnienia nowych osób w swojej firmie, skorzystaj z Jobtoperson.