Baza CV może stanowić ogromny kapitał względem prowadzenia kolejnych rekrutacji. Takie zaplecza często prowadzą same firmy, a są one szczególnie istotne w kontekście pracy rekruterów. Odpowiednio przygotowane ułatwią znalezienie dobrych kandydatów i skontaktowanie się z nimi. Znacząco skraca to także sam proces angażowania nowych pracowników w danym przedsiębiorstwie. Z tego względu warto ją prowadzić lub postarać się o uzyskanie dostępu do gotowego katalogu.

Spis treści
Dlaczego taka baza jest aż tak istotna?
Skorzystaj z bazy Jobtoperson
Dla pracodawców
Własne bazy
Wersje płatne
Pośrednictwo rekruterów

Dlaczego baza CV kandydatów jest tak istotna?

Budowanie bazy CV kandydatów zgłaszających gotowość do podjęcia pracy jest niezwykle istotne. Warto uwzględniać to również w kontekście już zakończonych rekrutacji, umieszczając tam dane osób, które nie zakwalifikowały się do firmy przy konkretnym podejściu. Dla przedsiębiorstwa oznacza to znaczne ułatwienie względem ewentualnego, przyszłego naboru. To także kluczowe narzędzie z perspektywy rekruterów, którzy mogą wtedy szybko i trafnie wybrać potencjalne propozycje względem określonego stanowiska. Warto zadbać o odpowiednią formę takiego archiwum, co ułatwi przeprowadzanie selekcji poprzez stosowanie wybranych kryteriów.

Ułatwienie kolejnych rekrutacji

Taką bazę buduje się najczęściej w oparciu o nowe zgłoszenia oraz życiorysy przesłane w kontekście poprzednich procesów rekrutacyjnych. Jednym z największych błędów jakie można popełnić, jest usunięcie informacji o kandydatach, którzy nie zostali przyjęci w ramach konkretnego naboru. Fakt, że takie osoby odpadły na niektórych etapach kwalifikacyjnych, nie musi oznaczać, że nie okażą się doskonałym wyborem w przyszłości. Być może w danej chwili dostępni byli lepsi kandydaci, lecz inaczej będzie przy ponownej rekrutacji. Nie można też wykluczyć, iż dane CV przesłane w ramach aplikacji na konkretne stanowisko, okaże się idealnie dopasowane do profilu pożądanego pracownika w kontekście innego etatu. Przy dostępie do gotowego katalogu może się okazać, że zupełnie nie ma potrzeby tworzenia nowego ogłoszenia rekrutacyjnego. Może się to wiązać z ogromną oszczędnością czasu oraz pieniędzy. Często mówi się o tym, że to właśnie etap przyjmowania zgłoszeń, ich weryfikowania i porządkowania, trwa najdłużej i wiąże się z kosztami. Posiadając gotową bazę, można tego uniknąć.

Przeglądanie bazy CV

Kto z nich korzysta?

Oczywiście z takich katalogów mogą skorzystać bezpośrednio pracodawcy, jeśli sami podejmują się szukania pracownika, bez pomocy pośredników. Zwykle zajmuje się tym właściciel (w małych przedsiębiorstwach), menedżer, a najlepiej dział HR danej firmy. Takie bazy są jednak największym kapitałem dla rekruterów działających w pojedynkę lub w ramach specjalizującej się w tym firmy. Wypracowanie takiego zbioru kontaktów jest wtedy kluczowe, lecz jest także czasochłonne. Oprócz tego taka baza może być przydatna w przypadku niektórych agencji pracy, ułatwiając znalezienie pracowników dla przedsiębiorstw, które się do nich zgłoszą.

Jak powinna wyglądać?

Kiedyś bazowano oczywiście na papierowych archiwach, co z czasem zastępowano katalogami plików w folderach komputerowych. Późniejsze przeglądanie takich informacji będzie wtedy jednak mało komfortowe i wymaga zapoznania się ze wszystkimi CV po kolei, podczas gdy część może zupełnie nie pasować do profilu poszukiwanego pracownika. Warto skorzystać zatem z narzędzi informatycznych i nowoczesnych technologii, które umożliwiają zebranie informacji w jednej wspólnej bazie. Możliwe jest wtedy sortowanie poszczególnych życiorysów czy wyświetlanie tylko tych potrzebnych na bazie określonych kryteriów.

Uzyskaj dostęp do bazy CV z Jobtoperson

Korzystając z Jobtoperson jako rekruter, możesz uzyskać stały dostęp do naszej bazy CV. Jest ona rozbudowana, a przy tym przygotowana w przejrzysty i jasny sposób. Bez problemu ograniczysz grono poszukiwanych pod kątem branży, miejsca zamieszkania czy innych danych. Co ważne, w większości przypadków są to także osoby aktywnie poszukujące pracy, więc na pewno będą oni zainteresowani ofertami i zmotywowani do podjęcia zatrudnienia. Wbudowany komunikator z Jobtoperson gwarantuje również stały i dogodny kontakt zarówno z pracodawcami, jak i potencjalnymi pracownikami.

Uporządkowany katalog kandydatów

Nasz katalog kandydatów do pracy jest przygotowany w nowoczesny sposób, znacznie ułatwiający rekruterom poszukiwanie określonych pracowników. Podstawowym krokiem jest już możliwość sortowania pod kątem daty dodania zgłoszenia. W bazie znajdziesz także wyróżnienie ofert na podstawie określonych kryteriów, w tym branży, miasta, rodzaju umowy, umiejętności czy oczekiwanego wynagrodzenia. Po ograniczeniu wyszukiwań możesz też spokojnie zapoznać się z doświadczeniem konkretnych osób i tym jakie stanowiska na pewno ich interesują. Wszystko odbywa się w przejrzysty i prosty sposób. Możesz także szukać spośród osób, które mogą zacząć pracę od zaraz.

Ułatwiony kontakt

Platforma Jobtoperson posiada wbudowany komunikator, który zapewnia bezpośredni kontakt zarówno z pracodawcami, ale też osobami poszukującymi pracy. Stanowi to duże ułatwienie i jest prawdziwą innowacją w kontekście rynku pracy. Jako rekruter łatwo sprawdzisz zatem oczekiwana firmy szukającej pracowników oraz poznasz kandydatów, aby dopasować obie strony do siebie w szybki i trafny sposób.

Czy baza CV dla pracodawców może być darmowa?

Baza CV dla pracodawców może być dla nich darmowa, jeżeli zdecydują się ją sami założyć. Na pewno warto to robić, choć nie jest to proste, a często przedsiębiorstwo nie ma takich możliwości. W kontekście zewnętrznych źródeł zwykle musisz się liczyć z pewnymi opłatami. Ciekawym rozwiązaniem jest jednak nawiązanie współpracy z rekruterami, którzy mają dostęp do takich baz. Tym samym jako pracodawca podejmujesz takie działanie niejako pośrednio, otrzymując już gotowych i wyselekcjonowanych kandydatów.

Archiwum firmowe

Oczywiście w sposób darmowy można korzystać z własnych zasobów. Pamiętaj przy tym, że pewne środki musisz przeznaczyć na samo stworzenie takiej bazy. Jeżeli posiadasz firmę to zadbaj o to, żeby w przypadku ewentualnych prowadzonych samodzielnie rekrutacji, CV kandydatów odrzuconych przy tym podejściu, trafiły do odpowiednich katalogów. Dodatkowo można tam uzupełniać życiorysy osób, które same zgłoszą się do twojej firmy. Część z nich poszukuje w ten sposób swojej szansy na rynku pracy. Oczywiście w danej chwili nie zawsze potrzebujesz takiego pracownika, lecz może będzie on odpowiedni w przyszłości. Jeśli chcesz tworzyć własne bazy, pamiętaj, żeby prosić kandydatów o przesyłanie CV ze stosowną klauzulą dotyczącą możliwości przechowywania dokumentu i wykorzystania go w kontekście kolejnych rekrutacji.

Płatne portale

W Internecie funkcjonują obecnie strony, które przyjmują ogłoszenia od osób szukających pracy i tworzą własne katalogi. Teoretycznie każdy pracodawca może z nich skorzystać, lecz musisz się liczyć z tym, że nie będzie to darmowe. Częstą praktyką jest to, iż samo przeglądanie profili kandydatów rzeczywiście nie jest obarczone opłatą, ale dany portal nie udostępnia powszechnie danych kontaktowych. W tym celu trzeba się zarejestrować i zwykle umieścić jakąś opłatę, aby rzeczywiście móc się skontaktować z osobą z wybranego ogłoszenia.

Za pośrednictwem rekruterów

Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy pośredników. Rekruterzy mają własne bazy lub korzystają innych, ale już gotowych, więc nawiązując z nimi współpracę uzyskujesz pośredni dostęp do katalogów. Właściwie otrzymujesz nawet coś lepszego, gdyż to taka osoba sama zweryfikuje jeszcze dostępną bazę i wybierze kandydatów pod określone stanowisko. Korzystając z Jobtoperson, możesz uzyskać to bez opłat, gdyż zarówno założenie konta, jak i korzystanie z funkcji profilu dla pracodawców jest bezpłatne.

Baza CV może być naprawdę cennym zasobem w rękach pracodawcy, a w szczególności rekrutera. Takie katalogi pozwalają szybko wyselekcjonować i dotrzeć do odpowiednich kandydatów na określone stanowisko. Może to znacznie ułatwić proces rekrutacji i obniżyć koszty całego przedsięwzięcia. Taką bazę posiadamy w Jobtoperson i jest ona udostępniana rekruterom, więc zachęcamy takie osoby do współpracy.