Praca w Polsce dla obcokrajowców

utworzone przez | Lis 25, 2019

Rynek pracy w Polsce dal obcokrajowców wygląda coraz lepiej – rosną wynagrodzenia, jest też coraz więcej możliwości. Ale gdzie ich najlepiej szukać? Oczywiście w dużych miastach. Oto krótki opis największych polskich metropolii wraz z branżami, z których najbardziej są one kojarzone.

Warszawa. Niemal w każdym kraju to w stolicy są największe możliwości rozwoju zawodowego i Polska nie jest tu wyjątkiem. Pensje tu są najwyższe, ale niestety koszty życia również. Nie jest też łatwo znaleźć mieszkanie, a stołeczne korki potrafią każdego wyprowadzić z równowagi.

Zalety: wielki rynek pracy, siedziba największych korporacji, w tym oddziałów prestiżowych firm konsultingowych, jak EY, PwC czy Deloitte, najwyższe pensje – średnia to niemal 5700 zł brutto

Wady: bardzo szybki styl życia, ogromne korki, wysokie ceny

Branże, w których warto tu spróbować: właściwie mieszą się tu siedziby firm z wszystkich branż. Jeśli chcemy spróbować sił w mediach, reklamie czy rozrywce – udajmy się właśnie do Warszawy.

Wrocław. Jest uważany za jedno z najpiękniejszych polskich miast, ale również pod względem gospodarczym jest w bardzo dobrej kondycji. Jest przy tym uznawany za miejsce, gdzie nie tylko można się rozwijać, ale też i świetnie bawić.

Zalety: bliskość Niemiec i Czech, duży rynek pracy, spokojniejszy styl życia niż w stolicy

Wady: ceny powoli dorównują warszawskim, spore korki, centrum jest bardzo rozrywkowe – a co za tym idzie bardzo hałaśliwe.

Branże, w których warto tu spróbować: bankowość, nowe technologie, produkcja

Poznań. Jest uważany, za jedno z najlepszych miejsc do robienia kariery w korporacjach, a swoje zakłady produkcyjne mają tu takie firmy, jak Volkswagen, GlaxoSmithKline czy też Nivea. Jest też znane z najniższego bezrobocia.

Zalety: świetny klimat do prowadzenia biznesu, ceny niższe niż w Warszawie czy Wrocławiu

Wady: nieco gorsza oferta kulturalna i rozrywkowa niż w innych dużych miastach

Branże, w których warto tu spróbować: produkcja, motoryzacja, nowe technologie, handel

Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot). Nazywane czasem letnią stolicą Polski. To ważny ośrodek turystyczny, ale nie tylko w tej branży można tu działać. Siedzibę ma tu Grupa Lotos oraz wiele innych firm, w tym takich związanych z transportem morskim.

Zalety: bliskość morza, świetna oferta kulturalna, stosunkowo łatwy dojazd do stolicy

Wady: zarobki niższe niż w Warszawie czy Poznaniu

Branże, w których warto tu spróbować: turystyka, transport morski, produkcja

Kraków. Jedno z  najbardziej klimatycznych polskich miast, pełne świetnych barów i restauracji. Znane z turystycznych miejsc oraz uniwersytetu. W ostatnich latach zainwestowało tu też wiele zagranicznych korporacji.

Zalety: piękne miasto, ze świetną ofertą kulturalną i naukową, stosunkowo niskie ceny wynajmu mieszkań poza centrum

Wady: słaba jakość powietrza w zimie, zarobki niższe niż w stolicy

Branże, w których warto tu spróbować: nauka, kultura, przemysł, finanse i bankowość

Czy Ukrainiec czy Białorusin, którzy dostali pozwolenie na pracę w Polsce dla obcokrajowca ma te same prawa, co Polak? Czy jeśli dojdzie do konfliktu prawnego pomiędzy emigrantem a jego polskim pracodawcą, to do jakiego sądu trzeba się będzie udać? Te pytania są coraz częściej zadawane przez polskie firmy. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Co może emigrant. Czy trzeba płacić na niego składki?

Do najczęściej zadawanych przez przedsiębiorców pytań należy to, czy za pracownika z Ukrainy czy Białorusi polski pracodawca też musi odprowadzać składki ZUS. Najkrótsza odpowiedź brzmi, że polskie prawo nie rozróżnia składek dla emigrantów od składek dla Polaków, zatem składki są identyczne. Inaczej może to wyglądać, gdy praca nie jest stała albo zatrudnia się osobę studiującą stacjonarnie na polskich uczelniach.

Pracowników z Ukrainy obowiązują też dokładnie te same prawa i obowiązki, co pracowników z Polski. Emigranci mogą zatem się sądzić ze swoimi pracodawcami przed właściwymi sądami dla miejsca pracy lub zamieszkania. Takich spraw jest zresztą coraz więcej – dotyczą najczęściej wypadków w pracy, ale też np. bezpłatnych nadgodzin.

Pracownik z Ukrainy też się może zwolnić

Oczywiście polskie prawo daje możliwość zarówno zwolnienia pracownika z Ukrainy, jak i Ukraińcowi zwolnienia się z pracy. Sprawa się jednak komplikuje, gdy pozwolenie na pracę dla takiego pracownika się kończy, a firma nie ma zamiaru kontynuować z nim współpracy. Wielu przedsiębiorców myśli, że wystarczy w takim przypadku po prostu poczekać aż pozwolenie na pracę straci ważność i nie trzeba tu nic robić. Jednak przepisy nie wiążą bezpośrednio umowy na pracę (a zwłaszcza umowy na czas nieokreślony) z pozwoleniem na pracę. Polski pracodawca też oczywiście nie ma obowiązku występować do urzędu o przedłużenie pozwolenia na pracę. Jeśli jednak intencją firmy jest zaprzestanie kontynuowania współpracy z taką osobą, to najlepiej złożyć jej wypowiedzenie albo dążyć do rozwiązania za porozumieniem stron.

W sprawie wypowiedzenia pracy Ukraińcowi, pracodawca ma dokładnie takie same obowiązki jak wobec Polaka – trzeba więc przedstawić okoliczności i przyczyny wypowiedzenia. Eksperci radzą też pracodawcom, by nie wiązać zbliżającego się terminu pozwolenia ze zwolnieniem – mogą się tu pojawić zarzuty o dyskryminację.

Co może emigrant. Ukrainiec ma prawo do zakwaterowania

Zezwolenie na pracę sezonową jest dużo łatwiejsze do uzyskania dla pracodawcy niż na przykład pozwolenie na stałą pracę. Aby w ogóle uzyskać takie pozwolenie, Ukrainiec musi mieć adres zakwaterowania. Nie zawsze oznacza to, że to pracodawca musi zapewnić swojemu pracownikowi takie lokum. Jednak w wielu przypadkach właśnie tak to wygląda, gdyż poszukiwanie mieszkania na własną rękę jest dość kłopotliwe dla osób, które przyjeżdżają do Polski na jedynie określony czas. Jeśli się zapewnia Ukraińcowi czy Białorusinowi kwaterę, to oczywiście warto spisać w tej sprawie specjalną umowę i na przykład odliczać koszty mieszkania od wynagrodzenia.

Ukrainiec może pobierać w Polsce emeryturę, a nawet 500+

Ukraińcy mogą wypracować w Polsce, dzięki odpowiednim umowom pomiędzy oboma krajami, emeryturę z ZUS. Wystarczy przepracować nawet kilka miesięcy, by móc się starać o polską emeryturę. Warunkiem do otrzymania świadczeń jest jednak mieszkanie na terenie Polski.

Emigranci z przynajmniej dwójką dzieci mają również prawo do 500+. Szacuje się, że obecnie świadczenie wypłacane jest na ok. 7 tysięcy ukraińskich dzieci.

Jeśli potrzebujesz jakichkolwiek dodatkowych porad, to zapraszamy do kontaktu. Wystarczy napisać do nas na help@jobtoperson.com, a nasz zespół pracowników chętnie zajmie się sprawą i profesjonalnie doradzi.

Job To Person

Job To Person

Portal z ogłoszeniami o pracę

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Poprawnie przygotowana umowa między pracownikiem a pracodawcą daje poczucie bezpieczeństwa obu stronom, a także gwarantuje transparentność i jasno określa powinności. Jest ona szczególnie ważna w kwestiach spornych, które wymagają szybkiej reakcji oraz rozstrzygnięcia...

czytaj dalej
Jakie narzędzia ułatwiają pracę rekrutera? Cz. 1

Jakie narzędzia ułatwiają pracę rekrutera? Cz. 1

Czasy pandemii sprzyjają pracy zdalnej. Ta z kolei w wielu przypadkach bywa sporym wyzwaniem, które skutecznie dezorganizuje nam życie. Szczególnie trudne zadanie mają rekruterzy. W tej sytuacji najlepszą pomocą w pracy są skuteczne narzędzia, które znacznie ją...

czytaj dalej
Jakie branże poszukują pracowników w trakcie pandemii?

Jakie branże poszukują pracowników w trakcie pandemii?

Pandemia zmieniła całkowicie otaczającą nas rzeczywistość i dotknęła niemalże każdą sferę życia. Jej skutki widać również na rynku pracy, który przeszedł sporą metamorfozę. Wzrost bezrobocia, niższe pensje, mniejsze szanse na awans. Niektóre z przedsiębiorstw zostały...

czytaj dalej

Szukasz rzetelnego pracownika lub poszukujesz pracy / zlecenia?

Sprawdź ofertę ogłoszeń online na naszym portalu Jobtoperson!