Jak napisać dobre CV?

utworzone przez | Lis 18, 2019

Choć rynek pracy w Polsce wygląda nieźle, to konkurencja na dobre stanowiska jest zacięta. O dobre stanowisko, ale i dobre zlecenie, walczy nieraz co najmniej kilkadziesiąt osób. Jak więc napisać dobre CV, aby to właśnie na nasze ogłoszenie spojrzała osoba, przeprowadzająca rekrutację?

Zadbaj o portfolio

Szukając pracy czy zlecenia w wolnym zawodzie, wykształcenie czy nawet referencje mają mniejsze znaczenie niż to, co po prostu zrobiliśmy. Aplikując więc na zlecenie dotyczące chociażby grafiki czy programowania, warto pochwalić się tym, co już wykonaliśmy. Problem w tym, że większość kandydatów doskonale wie, że warto działać w ten sposób. Wyróżnić się więc można formą. Aplikując na stanowisko grafika, można wykonać niebanalnie zaprojektowane, graficzne CV. A jeśli ogłoszenie dotyczy zlecenia informatycznego, można przygotować prostą aplikację czy stronę, prezentującą nasze dokonania.

Mów językiem korzyści

Oglądając zlecenia czy ogłoszenia o pracę, większość osób kalkuluje, ile może dzięki temu zyskać i czy aby na pewno się w tym sprawdzi. Ale można to odwrócić. W końcu zawsze to pracodawca ma interes, by kogoś zatrudnić. Czy mu się to opłaci? Warto go do tego przekonać. Jeżeli zatem aplikujemy na sprzedawcę, to piszmy nie tylko dla kogo pracowaliśmy i na jakim stanowisku, ale na przykład ile udało się nam sprzedać danego towaru albo jak nasz zespół poprawił wyniki firmy. A jeśli jesteśmy na przykład dziennikarzami, to możemy napisać ile odsłon wygenerowały nasze artykuły. Pracodawcy myślą swoimi korzyściami oraz liczbami – warto o tym pamiętać, składając aplikację.

Dostosuj swoje CV do firmy

Eksperci od rekrutacji od dawna przypominają, żeby nie wysyłać do wszystkich potencjalnych pracodawców jednego CV, ale aby pisać je bezpośrednio dla konkretnej firmy czy pod dane ogłoszenie. Nie da się jednak ukryć, że większość aplikujących osób tego nie robi. A to niezwykle ważne. Odpowiednio dopasowane CV bardzo zwiększa szanse na sukces. Można na przykład dodatkowo pogrubić podpunkty, które mogą się okazać ważne dla pracodawcy – na przykład zostały podkreślone w ogłoszeniu. Wtedy headhunter dostanie dowód na to, że podchodzimy poważnie do rekrutacji, ale też na to, że wiemy, czego potrzebuje firma.

Pochwal się pozazawodowymi osiągnięciami

Przebiegłeś maraton? A może wziąłeś udział w rekonstrukcji jakiejś historycznej bitwy? Świetnie – można się tym pochwalić w swojej aplikacji. Po pierwsze – coś takiego po prostu zwraca uwagę HR-owca czy potencjalnego szefa. Po drugie, daje mu znać, że potrafimy być bardzo wytrwali w dążeniu do celu. A po trzecie – warto pamiętać, że koniec końców to ludzie zatrudniają ludzi. I jeśli jesteśmy ich w stanie zaintrygować oraz sprawić, by nas polubili, to mamy zdecydowanie większe szanse na sukces.

… albo nietypową pasją

Z podobnych względów, można pochwalić się jakąś nietypową pasją – na przykład archeologią czy odkrywaniem jaskiń. Takie rzeczy też pozostają w głowach HR-owców i nawet jeśli nie powiedzie nam się w obecnej rekrutacji, to mamy zdecydowanie większe szanse, by liczyć się w kolejnych.

Job To Person

Job To Person

Portal z ogłoszeniami o pracę

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rekrutacja i selekcja. Na czym polegają te działania?

Rekrutacja i selekcja. Na czym polegają te działania?

Rekrutacja i selekcja są niezwykle ważnymi działaniami, pozwalającymi na znalezienie odpowiedniego pracownika na konkretne stanowisko. Wszystko rozpoczyna się od określenia potrzeb pracodawcy i opisu danej posady. Potem ważne jest przygotowanie dobrego ogłoszenia i...

czytaj dalej
Portal dla pracodawców. Poznaj korzyści

Portal dla pracodawców. Poznaj korzyści

Portal dla pracodawców może być miejscem, w którym znajdą oni informacje z rynku zatrudnienia, ciekawostki z różnych branży czy nawet poradniki. Czasem tego typu strony oferują nawet pomysły na biznes, dedykowane przyszłym przedsiębiorcom lub takim myślącym o zmianie...

czytaj dalej
Bezpłatne portale pracy

Bezpłatne portale pracy

Bezpłatne portale pracy mogą pomóc w procesie rekrutacji w firmie i poszukiwaniu zatrudnienia. Takie serwisy nie pobiorą opłat za dodawane ogłoszenia czy możliwość odpowiadania na nie lub zgłaszania swojego życiorysu do bazy kandydatów. Jest to zwykle możliwe w...

czytaj dalej

Szukasz rzetelnego pracownika lub poszukujesz pracy / zlecenia?

Sprawdź ofertę ogłoszeń online na naszym portalu Jobtoperson!