Praca w IT

utworzone przez | Paź 23, 2019

Rewolucja informacyjna, dokonująca się głównie poprzez komputeryzację i rozwój Internetu, wpłynęła na zmiany zachodzące w światowym systemie ekonomicznym. Udział działalności usługowej w PKB poszczególnych państw z każdym rokiem się zwiększa. Z kolei automatyzacja przemysłu wywołuje spadek popytu na pracę w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Rośnie za to zapotrzebowanie na pracę w sektorze usługowym. Również w bardzo szybkim tempie rozwija się handel; tutaj największe zapotrzebowanie występuje na stanowiska przedstawicieli handlowych, sprzedawców i osób zajmujących się obsługą klienta.

Rozwój nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji w znaczący sposób wpływa na kształtowanie się rynku pracy. Niektóre branże, szczególnie te wymagające siły fizycznej, jak np. produkcja, rzemieślnictwo i rolnictwo, notują spadek zatrudnienia, inne zaś – jak branża IT czy związana z automatyzacją procesów – przeżywają dynamiczny rozwój, generując nowe miejsca pracy.

Specjaliści od szeroko rozumianej automatyzacji znajdą zatrudnienie w nowoczesnych zawodach, takich jak: trener botów, sprzedawca usług opierających się na sztucznej inteligencji, technik wykonujący zabiegi zdrowotne przy zastosowaniu SI, czy też analityk danych z urządzeń loT. Według najnowszych raportów rozwój technologii (np. przygotowany przez firmę Fortinet), choć powoduje zanik wielu tradycyjnych miejsc pracy, to jednocześnie tworzy zapotrzebowanie na nowe, i w ogólnym rozrachunku powoduje, że ich liczba nie zmniejsza się, a wręcz przeciwnie – zwiększa (podobna sytuacja miała miejsce niegdyś w przypadku rewolucji gospodarczej).

Jak możemy przeczytać we wspomnianym raporcie: „Poczta elektroniczna nie wyparła całkowicie poczty tradycyjnej, a bankomaty banków – w USA liczba pracowników pocztowych jest teraz wyższa niż w 1965 r., a liczba przesyłanych paczek wzrosła z 3,3 miliarda do 5,2 miliarda. Bankomaty, obniżając koszty otwarcia oddziału, pomogły zwiększyć liczbę banków o ponad 40 proc.”

Co ciekawe, w Chinach już od pewnego czasu funkcjonuje bank, w którym pracują prawie wyłącznie maszyny, pomagające klientom w wykonywaniu podstawowych czynności związanych z działalnością firmy: otwarcie rachunku czy wymianę waluty.

Należy jednak pamiętać, że generalnie wraz z pojawianiem się nowych branż, łączących kompetencje człowieka z efektywnością maszyny, zwiększają się także wymagania odnośnie przygotowania merytorycznego kandydatów do wykonywania nowych zawodów.

Rozwój technologii coraz bardziej wpływa również na zarządzanie kadrami i procesy rekrutacji. Związane jest z powszechnym korzystaniem z aplikacji mobilnych i serwisów społecznościowych , a także zaawansowanymi rozwiązaniami ułatwiającymi pracę zespołów HR i firm rekrutacyjnych. Zdaniem niektórych ekspertów to właśnie w branży HR najlepiej są widoczne efekty współgrania nowoczesnych technologii z indywidualnym podejściem. Dzieje się tak dlatego, że najważniejszym ogniwem HR jest człowiek, zmuszony jednak – nie tylko jako pracownik – do aktywnego uczestnictwa w coraz bardziej technologicznie rozwiniętej cywilizacji.

W rozważaniach na temat przyszłości rynku pracy nie można pomijać również problemu demografii, kierunków kształcenia oraz regulacji prawnych. Tendencje demograficzne występujące zwłaszcza w wysoko rozwiniętych państwach stanowią podstawę do wydłużenia okresu aktywności zawodowej. Wpłynie to na innowacje oraz rozwój w sektorach pracy związanych ze zdrowiem. Przyczynią się one do ogólnego wydłużenia życia i poprawy jego jakości. Zawody te rozwijają się dotychczas bardzo dynamicznie i są szansą znalezienia bardzo interesującej i pożytecznej pracy dla wielu utalentowanych naukowców.

Obecna rewolucja, określana jako 4.0, sprzyjać będzie powstawaniu nowych miejsc zatrudnienia. Wprawdzie początkowo rozwój technologii prowadzić może do spadku popytu na pracę, to jednak w dłuższej perspektywie zacznie sprzyjać tworzeniu nowych miejsc. Stabilne utrzymywanie się na rynku będzie więc możliwe tylko dzięki reagowaniu na zmiany poprzez systematyczne podnoszenie swoich kompetencji (w zakresie umiejętności cyfrowych, kreatywności, przedsiębiorczości).

Nowoczesne technologie już teraz przyczyniły się bardzo do rozwoju pracy zdalnej, choć nie jest to zjawisko dominujące. Pojawia się jednak coraz więcej głosów sugerujących, że wkrótce czeka nas era pracy w domu. Co za tym idzie, ludzie będą więc często w ten sposób realizować wiele zleceń dla różnych podmiotów, a nie jak dotąd pracować tylko dla jednej firmy.

Nie jest więc wykluczone, a nawet prawdopodobne, że w przyszłości będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym do występującego do tej pory: większość ludzi będzie funkcjonowała na rynku pracy w ramach prywatnej działalności gospodarczej, zaś pracownicy etatowi będą stanowili mniejszość.

Job To Person

Job To Person

Portal z ogłoszeniami o pracę

1 komentarz

  1. Ryszard21

    Nowoczesne technologie w każdym segmencie rynku bardzo mocno ułatwiają funkcjonowanie. Na pewno ułatwiają dotrzeć do odpowiedniej grupy odbiorców.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Szukam pracownika! Co musisz wiedzieć?

Szukam pracownika! Co musisz wiedzieć?

Szukam pracownika - ogłoszenia rozpoczynające się od tych słów dominują na portalach, w których publikowane są treści dotyczące zatrudnienia. Istotne jest określenie pewnych kryteriów i umiejętne ich sformułowanie. Zwiększa to szanse na uzyskanie wartościowych...

czytaj dalej
Rekrutacja specjalistów. Co warto wiedzieć?

Rekrutacja specjalistów. Co warto wiedzieć?

Rekrutacja specjalistów jest specyficzna i bardziej wymagająca niż w przypadku pracowników niższego szczebla. To kandydaci o większych oczekiwaniach i często pasywni, którzy mają pracę, lecz są skłonni zamienić ją na lepiej płatną czy gwarantującą więcej wyzwań....

czytaj dalej
Portal HR. Wybierz najlepszy

Portal HR. Wybierz najlepszy

Portal HR to miejsce, które przekazuje ważne informacje dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi. Wiele cennych porad odnajdą tam zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Może również pomagać w procesach rekrutacyjnych, znacząco je skracając. W przypadku Jobtoperson nie...

czytaj dalej

Szukasz rzetelnego pracownika lub poszukujesz pracy / zlecenia?

Sprawdź ofertę ogłoszeń online na naszym portalu Jobtoperson!