Zatrudnię Ukraińca

utworzone przez | Sie 7, 2019

Sytuacja na rynku pracy sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców szuka pracowników spoza Polski. O ile zatrudnienie obywatela któregoś z unijnych krajów bardzo skomplikowane nie jest, to już jeśli chodzi innych pracowników, sprawy są znacznie trudniejsze. Co trzeba zrobić by zatrudnić na przykład Ukraińca czy Białorusina? Oto 10 kroków, które musi wykonać przedsiębiorca.

1. Trzeba zadbać, by potencjalny pracownik miał tytuł pobytowy

Bez tego cudzoziemca spoza krajów UE zatrudnić nie można. Bez tytułu pobytowego Ukrainiec czy Białorusin nie może w Polsce podjąć pracy. O dokument powinien się postarać sam potencjalny pracownik, choć oczywiście pracodawca może mu pomóc. Pracodawca może skorzystać z usług zespołu Jobtoperson lub wykwalifikowanego prawnika.

2. Wybranie typu zatrudnienia dla cudzoziemca

To, niestety, etap w którym na przedsiębiorcę czeka sporo formalności. Swoją specyfikę ma na przykład zatrudnienie Ukraińca w zarządzie lub jako prokurenta. Wtedy trzeba wykazać, że cudzoziemiec wykazuje odpowiednie dochody oraz że będzie kreował miejsca pracy. Jeśli zamierza się jednak po prostu zatrudnić Ukraińca w polskiej firmie, to trzeba najpierw udać się do starosty i zapytać się o to, jak wygląda lokalny rynek pracy. Potem niezbędne jest złożenie oferty w urzędzie pracy. Jeśli nikt się do niej nie zgłosi, droga do zatrudnienia obcokrajowca jest otwarta. Prostsze jest zatrudnienie Ukraińca do pracy sezonowej. Wtedy po przyjeździe cudzoziemca pracodawca musi po prostu złożyć wniosek do urzędu, ale nie musi już informować starosty.

3. Następny krok to uzyskanie zezwolenia

To już moment, w którym działać musi przedsiębiorca. W zależności od charakteru oferowanej pracy, może złożyć w urzędzie wojewódzkim zezwolenie na pracę dla cudzoziemca, zezwolenie na pracę sezonową lub wpis do ewidencji oświadczeń o powierzaniu pracy cudzoziemcowi. Wniosek o zatrudnienie Ukraińca trzeba złożyć na 30 dni przed planowanym zatrudnieniem. Niestety, pracodawcy muszą obecnie liczyć się tu z opóźnieniami, zwłaszcza w dużych miastach. Mogą one trwać nawet kilka miesięcy.

4. Po uzyskaniu zgody można już podpisywać umowę

Oczywiście umowa musi być odpowiednio przetłumaczona na ukraiński czy też białoruski jeszcze przed tym, zanim zostanie podpisana przez obie strony.

5. Trzeba koniecznie skopiować dokumenty pobytowe

Przedsiębiorca musi dysponować kopiami dokumentów pobytowych swoich pracowników, więc warto zawczasu o to zadbać.

6. Kolejny krok to zgłoszenie cudzoziemca do ubezpieczenia społecznego

Nieważne z jakiego kraju pochodzi cudzoziemiec, go również trzeba ubezpieczyć w ZUS. Wyjątkiem są sytuacje, gdy Ukraińca czy Białorusina zatrudnia polska firma, ale aby wysłać go do pracy w innym kraju. Jeśli natomiast cudzoziemiec pracuje na terenie Polski, to jego ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne wygląda dokładnie tak, jak ubezpieczenie każdego Polaka.

7. Oświadczenie o podjęciu, lub niepodjęciu, pracy
Zgłoszenie pracownika do ZUS to jednak nie koniec formalności. Trzeba jeszcze wysłać jedno pismo do powiatowego urzędu pracy – o tym, że pracownik podjął pracę. Pismo powinno wyjść najpóźniej w dniu podjęcia pracy. Jeśli pracownik jednak ostatecznie pracy nie podejmie, to też trzeba urząd o tym poinformować. Na to jednak pracodawca ma siedem dni.

8. To (na razie) tyle formalności. Można wdrażać pracownika w obowiązki

Choć urzędowa droga na tym etapie się kończy, to jest ciągle wiele rzeczy, o których trzeba pamiętać. Trzeba wdrożyć pracownika we wszystkie obowiązki, pokazać mu jak działa firma. Nie można zapominać o szkoleniu BHP, które musi się odbywać w sposób zrozumiały dla cudzoziemca. Oznacza to, że czasem takie szkolenia muszą się odbyć po rosyjsku, białorusku czy ukraińsku.

9. W pracownika warto inwestować

Biorąc pod uwagę, że aby zatrudnić cudzoziemca trzeba przejść przez sporo formalności, a rynek pracy jest bardzo trudny dla pracodawców, warto w Ukraińca czy Białorusina inwestować. Kursy (także te językowe) czy szkolenia oczywiście obowiązkowe nie są – ale mogą związać dobrze rokującego pracownika z firmą na lata.

10. Zatrudnienie Ukraińca. Po trzech latach o pozwolenie trzeba się starać jeszcze raz…

Gdy miną trzy lata (nie tyczy się to pracowników sezonowych), a chce się ciągle pracować z tą samą osobą, trzeba składać kolejny wniosek do urzędu wojewódzkiego. Teoretycznie po tych 3 latach uzyskanie pozwolenia powinno być łatwiejsze, choć oczywiście trzeba i tak się przygotować na procedurę administracyjną, w której przedstawić będzie trzeba wszystkie dokumenty (umowy czy zaświadczenia o kwalifikacjach).

Jeśli ta procedura wydaje się skomplikowana lub brak ci po prostu czasu, skontaktuj się z Jobtoperson! Nasi eksperci zapewnią wsparcie prawne oraz przygotują dokumenty. Wystarczy napisać na help@jobtoperson.com!

Kiedy już zapadła decyzja: „zatrudnię Ukraińca”, trzeba przystąpić do etapu dokumentacji. Jak umowa, to tylko sformalizowana – ta zasada tyczy się też zatrudniania pracowników z Ukrainy czy Białorusi. O czym należy zawsze pamiętać, przygotowując taki dokument? Oto pięć praktycznych porad, o których warto pamiętać.

1. Umowa z Ukraińcem. Warto spisać wszystko – łącznie z tym, jeśli pokrywa się koszty mieszkania

Warto sformalizować wszystkie aspekty planowanej współpracy, nie tylko te dotyczące obowiązków służbowych. Na przykład jeśli chodzi o pracowników sezonowych (choć nie tylko) często polscy pracodawcy opłacają Ukraińcom mieszkanie, nierzadko ta opłata jest potrącana potem z pensji. Warto takie zasady oczywiście spisać – niekoniecznie w ramach umowy o pracę, ale np. jako aneks. Takie sformalizowanie umowy może pomóc uniknąć potem wielu nieporozumień.

2. Razem z umową, trzeba skopiować niezbędne dokumenty

Każdy przedsiębiorca musi na przykład dysponować kopiami dokumentów pobytowych pracowników z zagranicy. Przy podpisywaniu umowy warto więc zrobić takie kopie – będą one niezbędne na przykład na wypadek kontroli.

3. Tłumaczenie umowy to podstawa

Przepisy nie precyzują w jakim języku powinny być sporządzane umowy z cudzoziemcami. Warto jednak przetłumaczyć umowę na język ojczysty pracownika – i podpisać potem umowy we wszystkich językach. Aby uniknąć potem wszelkich kłopotów co do ważności takiego dokumentu, najlepiej tłumaczenie zlecić tłumaczowi przysięgłego. Teoretycznie możliwe jest zrezygnowanie z takiego tłumaczenia, na przykład jeśli pracownik władza językiem polskim na bardzo dobrym poziomie. Jednak nawet w takich sytuacjach eksperci zalecają, by jednak dokument przetłumaczyć. Dzięki temu można uniknąć wszelkich wątpliwości czy niedopowiedzeń. Zespół Jobtoperson może tu pomóc – organizuje zarówno tłumaczenia przysięgłe, jak i zwykłe.

4. Zasady BHP, jak i wewnętrzne regulaminy też muszą być zrozumiałe dla pracownika

Jeśli pracownik z Białorusi, Ukrainy czy też innego kraju nie zna polskiego na bardzo dobrym poziomie, to trudno od niego wymagać, aby zrozumiał bardzo skomplikowane i napisane specjalistycznym językiem kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatem i te dokumenty powinny być przetłumaczone na język ojczysty takiego pracownika. Ale to nie wszystko – w końcu wiele firm wymaga wraz z podpisaniem umowy o pracę podpisania wewnętrznych dokumentów. Może to być jakiś firmowy regulamin, ale i np. układ zbiorowy w dużym zakładzie. I takie rzeczy też trzeba jak najbardziej przetłumaczyć. Wiele zakładów czy firm w ogóle nie wymaga od Ukraińców czy Białorusinów, by z takimi przepisami się zapoznali. Nie jest to jednak dobra droga. Po pierwsze – trudno przecież od pracownika wymagać stosowania się do regulaminów, jak nie mógł ich poznać. Po drugie – taka firma może być łatwo oskarżona o dyskryminację pracowników spoza Polski.

5. Jak zatrudnić Ukraińca, jeśli się nie ma działalności gospodarczej?

Nie tylko firmy chcą zatrudniać obcokrajowców, ale często robią to również osoby prywatne. I mają do tego pełne prawo. Osoba prywatna musi tylko złożyć do urzędu pracy odpowiednie oświadczenie lub wniosek o zezwolenie na pracę. Na podstawie takiego oświadczenia obcokrajowiec może wykonywać pracę maksymalnie przez 6 miesięcy. Oczywiście i tutaj trzeba taką współpracę sformalizować, a osoba zatrudniająca też powinna skserować wszystkie dokumenty pobytowe. Jeżeli praca dotyczy na przykład prostych prac porządkowych to nie zawsze konieczne jest tłumaczenie takich umów z tłumaczem przysięgłym, jak to jest niezbędne w przypadku umowy o pracę. Sytuacja może być jednak inna jeśli dotyczy na przykład doradztwa, opieki nad dziećmi czy też nauki.

Potrzebujesz pomocy? Zwróć się do nas i napisz na help@jobtoperson.com. Organizujemy zarówno tłumaczenia zwykłe, jak i przysięgłe.

Job To Person

Job To Person

Portal z ogłoszeniami o pracę

1 komentarz

  1. malychabusinessfinance.com

    Solidna dawka informacji dla przedsiębiorców. W przejrzysty sposób przedstawiono tu informację o tym ile urzędowo-papierowych czynności taką osobę czeka.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Szukam pracownika! Co musisz wiedzieć?

Szukam pracownika! Co musisz wiedzieć?

Szukam pracownika - ogłoszenia rozpoczynające się od tych słów dominują na portalach, w których publikowane są treści dotyczące zatrudnienia. Istotne jest określenie pewnych kryteriów i umiejętne ich sformułowanie. Zwiększa to szanse na uzyskanie wartościowych...

czytaj dalej
Rekrutacja specjalistów. Co warto wiedzieć?

Rekrutacja specjalistów. Co warto wiedzieć?

Rekrutacja specjalistów jest specyficzna i bardziej wymagająca niż w przypadku pracowników niższego szczebla. To kandydaci o większych oczekiwaniach i często pasywni, którzy mają pracę, lecz są skłonni zamienić ją na lepiej płatną czy gwarantującą więcej wyzwań....

czytaj dalej
Portal HR. Wybierz najlepszy

Portal HR. Wybierz najlepszy

Portal HR to miejsce, które przekazuje ważne informacje dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi. Wiele cennych porad odnajdą tam zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Może również pomagać w procesach rekrutacyjnych, znacząco je skracając. W przypadku Jobtoperson nie...

czytaj dalej

Szukasz rzetelnego pracownika lub poszukujesz pracy / zlecenia?

Sprawdź ofertę ogłoszeń online na naszym portalu Jobtoperson!