Praca dla freelancera

utworzone przez | Lip 2, 2019

Badania pokazują jasno – w Polsce wolne zawody uprawia ciągle mało osób, a jeśli już ktoś decyduje się przejść na freelancing, to mieszkańcy Warszawy i innych dużych miast. A szkoda, bo ciekawa forma pracy albo etap kariery, który warto przejść. Dlaczego warto podjąć pracę freelancera? Oto kilka powodów.

1. Bardziej się skupisz na tym, na czym się znasz

Praca w korporacji albo mniejszej firmie oznacza codzienne zmagania się z tym, co jest w gruncie rzeczy niepotrzebne – wielogodzinne spotkania, firmowe plotki, wypełnianie różnych druków czy sprawozdań… Oczywiście nie jest tak, że będąc na swoim biurokracja zupełnie nas ominie. Ale możemy być pewni, że znacząco się dla nas zmniejszy.

2. Możemy pracować skąd chcemy

Większość typowo freelancerskich prac, takich jak tworzenie grafik, praca w social media, reklamie, dziennikarstwo, programowanie czy copywriting można wykonywać samemu przed komputerem. Daje to olbrzymią wolność. Chcesz pracować nad morzem? Nie ma problemu? W górach? Również. A może jesteś najbardziej wydajny, jeśli pracujesz nad kawą latte w swojej ulubionej kawiarni? Na to wszystko właśnie pozwoli ci praca freelancera!

3. Łatwiej pogodzić pozazawodowe obowiązki

Czasem naprawdę trudno pogodzić pracę na etacie z chociażby obowiązkami rodzinnymi. Tymczasem będąc na freelansie łatwiej tak skomponować swój kalendarz, by odwieźć dzieci do przedszkola czy odwiedzić rodziców. Łatwiej też tak ułożyć dzień, by mieć chwilę na swoje pasje.

4. Stawki są coraz lepsze

Motywacja finansowa jest ciągle stosunkowo rzadko głównym motywem do przejścia na freelance. Mało tego – od początku na podobne lub większe – stawki co na etacie mogą liczyć głównie osoby z już wyrobionymi nazwiskami. Większość osób natomiast może zarabiać na początku nieco mniej na swoim niż w korporacji. Jednak stawki na tym rynku tak szybko rosną, że zdarza się, że już po kilku tygodniach można dobić poziomu ze starej pensji.

5. Łatwiej zbudować swoje portfolio

Freelancing wcale nie musi być miejscem docelowym w naszej karierze, może być natomiast ciekawym etapem. W jego czasie możemy zbudować na przykład sensowne portfolio – zwłaszcza jeśli trafimy na ciekawe i prestiżowe projekty. A dla wielu pracodawców udany etap freelancingu to świetny argument za przyjęciem takiego kandydata na ważne i odpowiedzialne stanowisko.

6. Na freelance nie ma bezpłatnych nadgodzin!

Jest projekt, trzeba zostać – nawet jak nadgodziny nie będą opłacone – zna to sporo osób, które pracowały w korporacjach. Ale na freelansie pracujesz tylko tyle, za ile ci zapłacą. Więc problem nadgodzin automatycznie znika!

Bycie swoim „żeglarzem, sterem i okrętem” może być ciekawe i niezwykle fascynujące, ale również można trafić na wiele raf. Jedną z nich mogą być z pewnością nieuczciwi zleceniodawcy. Jak chronić się przed problemami pracy freelancera?

Pracuj dla ludzi, których znasz

Zanim zaczniesz się promować i szukać zleceń, warto się upewnić, czy może nie ma popytu na usługi wśród ludzi, których znasz. Tak łatwiej pozyskiwać prace, ale też ryzyko tego, że zostaniesz oszukany, bardzo spada.

Pytaj o opinie innych współpracowników

 Ktoś oferuje ci ciekawe, ale bardzo czasochłonne zlecenie? Dowiedz się, jak ten zleceniodawca zachowywał się wobec innych freelancerów. Jak to zrobić? Możesz po prostu poprosić zleceniodawcę o kontakt do takich osób. Jeśli udzieli ci do nich namiary, to będzie już dobry sygnał. Jeśli z nimi porozmawiasz i opinia będzie dobra – to istnieje spora szansa, że i ty będziesz zadowolony.

Podpisuj umowy

 Choć może być to zaskakujące, to ciągle wielu freelancerów godzi się wykonywać pracę bez podpisania umowy. Boją się na przykład, że takie żądanie może zdenerwować zleceniodawcę, albo zwyczajnie nie chcą tracić czasu na wypełnianie papierów. Tymczasem jest to najlepsze zabezpieczenie swoich interesów. Dodatkowo, będziemy mieli spisane wszystko, czego żąda od nas nasz klient. A to może pomóc uniknąć wielu niejasności.

Sprawdzaj zleceniodawcę

Czasem wystarczy poświęcić kilka minut, by rozwiać wątpliwości. Wystarczy czasem wpisać nazwę firmy w wyszukiwarce. Jeżeli znajdziemy wiele negatywnych informacji na jej temat, to być może jest to sygnał, że może warto jeszcze raz przemyśleć taką współpracę.

Jeśli już zdecydowałeś się opuścić bezpieczne gniazdo w dotychczasowym miejscu pracy i przejść na swoje? To może być świetna decyzja, ale też na pewno będzie to wielkie wyzwanie. Abyś miał łatwiejszy start, zobacz o czym powinieneś na początku pamiętać! Poniżej przedstawiamy vademecum pracy dla freelancera.

Po pierwsze, zbuduj portfolio

Od teraz będziesz musiał sam szukać klientów oraz zleceń. Jak ich do siebie przekonać? Najlepiej tym, co już z sukcesem wykonałeś. Zatem zapytaj swoich pracodawców, czy możesz wykorzystać w portfolio rzeczy, które wykonałeś dla byłych firm. A obecne zlecenia najlepiej publikuj na swojej stronie – o ile oczywiście klienci się na to zgodzą. Możesz zamiast strony mieć własnego fanpage’a albo profesjonalnie wykonaną prezentację.

Po drugie, na początku pracuj więcej niż dotychczas

To, że teraz nie masz sztywnych godzin pracy, to nie znaczy, że możesz się więcej relaksować. Na początku freelancerskiej drogi mogą ci się nieco zmniejszyć zarobki, więc pewnie będziesz zmuszony pracować nieco dłużej. Ale przede wszystkim musisz zbudować profesjonalne portfolio, składające się ylko ze swoich zleceń. To kosztuje trochę wysiłku, ale bez obaw, jak ci się powiedzie, to uznasz, że to był doskonale zainwestowany czas.

Po trzecie, powiedz kolegom z pracy i znajomym, że idziesz na swoje

Najcenniejsze zlecenia dostaje się z polecenia. A je najłatwiej zdobyć przez znajomych. Powiedz więc im, że wybrałeś taką drogę – również tym, z którymi niedawno pracowałeś. Prawdopodobieństwo, że ktoś ze znajomych twoich znajomych szuka usług, które ty właśnie proponujesz, jest naprawdę spore. Uważaj tylko, by nie być w tym nachalnym – to bardzo zraża potencjalnych klientów.

 

Job To Person

Job To Person

Portal z ogłoszeniami o pracę

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Szukam pracownika! Co musisz wiedzieć?

Szukam pracownika! Co musisz wiedzieć?

Szukam pracownika - ogłoszenia rozpoczynające się od tych słów dominują na portalach, w których publikowane są treści dotyczące zatrudnienia. Istotne jest określenie pewnych kryteriów i umiejętne ich sformułowanie. Zwiększa to szanse na uzyskanie wartościowych...

czytaj dalej
Rekrutacja specjalistów. Co warto wiedzieć?

Rekrutacja specjalistów. Co warto wiedzieć?

Rekrutacja specjalistów jest specyficzna i bardziej wymagająca niż w przypadku pracowników niższego szczebla. To kandydaci o większych oczekiwaniach i często pasywni, którzy mają pracę, lecz są skłonni zamienić ją na lepiej płatną czy gwarantującą więcej wyzwań....

czytaj dalej
Portal HR. Wybierz najlepszy

Portal HR. Wybierz najlepszy

Portal HR to miejsce, które przekazuje ważne informacje dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi. Wiele cennych porad odnajdą tam zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Może również pomagać w procesach rekrutacyjnych, znacząco je skracając. W przypadku Jobtoperson nie...

czytaj dalej

Szukasz rzetelnego pracownika lub poszukujesz pracy / zlecenia?

Sprawdź ofertę ogłoszeń online na naszym portalu Jobtoperson!