Najbardziej opłacalne zawody

utworzone przez | wrz. 26, 2018

Niektórzy analitycy przewidują, że rok 2018 będzie rokiem podwyżek – nawet takich dwucyfrowych. Eksperci z City Handlowego przewidują, że wzrosty w sektorze przedsiębiorstw mają wynieść nawet 7-8 % w stosunku rok do roku. Kto może dostać najwięcej.

Gospodarka rośnie, to rosną też pensje

PKB rośnie w Polsce w całkiem zadowalającym tempie, bezrobocie jest niewielkie, a płace w kraju ciągle odstają pod względem tych z innych unijnych krajów. To może oznaczać dla pracowników tylko jedno – idą podwyżki. Kto może najbardziej na nie liczyć w 2018 roku? Zdaniem analityków City Handlowego, na nawet dwucyfrowe podwyżki mogą liczyć pracownicy takich sektorów, jak hotelarstwo, handel czy budownictwo. W tej ostatniej branży i tak pensje do małych nie należą. Na przykład wykwalifikowany murarz może zarobić 4,5 tysiąca złotych, a kierownik budowy – nawet ponad 10 tysięcy złotych. Po solidnych podwyżkach, praca w sektorze może być już naprawdę bardzo atrakcyjna. A dobry stan gospodarki sprawia, że buduje się sporo, więc zapotrzebowanie na budowlańców rośnie. Dodatkowo, od wielu lat budowlańcy wyjeżdżali za granicę, aż w Polsce zaczęło ich wyraźnie brakować. Dlatego ci, którzy zostali, mogą bardziej dyktować warunki. W kraju powstaje sporo hoteli, także tych luksusowych, więc i popyt na pracowników w tym sektorze rośnie. Według danych firmy Walter Herz, w Polsce jest obecnie nieco ponad 2,7 tysiąca obiektów hotelowych, a tylko w 2016 przybyło ich 106. W 2017 i 2018 trend prawdopodobnie będzie jeszcze bardziej widoczny. A skąd wielkie podwyżki dla handlowców? Cóż, ich pensje są zwykle mocno związane z wynikami. Te natomiast rosną przez kondycję gospodarki, więc i w portfelach handlowców i sprzedawców jest coraz więcej pieniędzy. Zarobki w handlu jednak zapewne pozostają mocno uzależnione od wielkości firmy. Z danych Pracuj.pl wynika na przykład, że w firmach zatrudniających do 10 osób, specjalista ds. handlu zarabia średnio 2,9 tysiąca zł. Lecz w dużych i średnich firmach zarobki wynoszą pomiędzy 4,1 a 4,3 tysiąca zł.

A co z branżą IT?

Można było się przyzwyczaić, że płace pracowników sektora nowoczesnych technologii rosną najdynamiczniej. Wiele wskazuje jednak, że w 2018 nie dostaną takich podwyżek, jak chociażby budowlańcy – przynajmniej w ujęciu procentowym. Powód jest prosty – i tak zarabiają oni już naprawdę dużo, a nierzadko ich pensje są podobne, co w przypadku ich kolegów z zachodu. Według raportu firmy Sedlak & Sedlak na rok 2017, specjalista IT z dużym doświadczeniem może liczyć nawet na 14 tysięcy złotych pensji brutto, a nawet ci początkujący specjaliści IT zarabiają około 5 tysięcy. Ponadto, na tym rynku coraz bardziej liczą się unikalne umiejętności. Jeśli ktoś je posiada – to pewnie nie będzie miał problemów w firmie IT z uzyskaniem solidnej podwyżki. I tak według Sedlak & Sedlak, zarobki programistów aplikacji mobilnych zaczynają się od 8 tysięcy, a kończą na ponad 13 tysiącach.

Kto nie ma powodów do radości?

Poza na przykład pracownikami służb mundurowych, generalnie podwyżek nie powinni się spodziewać pracownicy budżetówki. Tu pensje są zamrożone, i to od dłuższego czasu pozostaje bez zmian. Chociaż pracownicy służby więziennej, wojska, policji czy staży pożarnej mogą liczyć na wyższe pensje w 2018, to generalnie budżet jest przeciążony wyższymi emeryturami oraz programami socjalnymi, więc trudno o optymizm wobec większości tych, którym pensje wypłaca państwo. Ciągle też nie wiadomo, jak do końca będą w 2018 roku wyglądać pensje lekarzy, a zwłaszcza lekarzy-rezydentów. Wygląda jednak na to, że na przykład pielęgniarkom oraz ratownikom medycznym pensje zostaną zwiększone o około 400 złotych. 1 września 2018 roku 5-procentową podwyżkę mają też dostać niektórzy nauczyciele.

Nie tylko finanse są podstawową przyczyną wybierania danych zawodów przez pracowników. Często najbardziej opłacalne zawody to takie, które są modne oraz popularne.

Moda niekoniecznie jest dobrym doradcą, jeśli chodzi o wybór kariery zawodowej. W latach 90-tych na przykład szalenie modnym zawodem był menedżer, dlatego tłumy młodych ludzi szły na studia z zakresu zarządzania i marketingu. Potem często nie mogli znaleźć odpowiedniej pracy, a kończyło się to frustracją. Jednak obecnie jest sporo zawodów, które są bardzo modne, ale jednocześnie da się na nich naprawdę nieźle zarobić. A do tego ciągle potrzeba w nich ludzi.

Coach

Coaching jest dziś bardzo popularny, choć dla wielu to dość kontrowersyjne zjawisko. Powstaje więc mnóstwo kierunków studiów oraz kursów coachingu. Nie jest to jednak tylko moda – na coachów faktycznie jest zapotrzebowanie. Wykwalifikowany coach bez trudu znajdzie zlecenia, nawet te z dużych korporacji. Potrzeba jest do tego jednak oczywiście sporej charyzmy, odpowiedniego podejścia do ludzi, ale też gotowości do pracy na swoim, gdyż nie znajdziemy zbyt wielu stanowisk etatowych dla coachów.

Specjalista ds. HR

Od kilku lat praca w Human Resources pozostaje jednym z najmodniejszych zawodów. Ale ma to solidne rynkowe uzasadnienie – według badania Confidence Index niemal 60 procent polskich specjalistów od HR deklaruje, że znalezienie im pracy zajęło mniej niż trzy miesiące. A branża będzie pewnie rosła w najbliższym czasie – firmy coraz częściej mają świadomość, jak istotne jest posiadanie profesjonalnego działu, zarządzającego kadrami. A ponieważ gospodarka generalnie rośnie, to i pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów od rekrutacji nie brakuje.

Ekspert od social media oraz od marketingu wśród influencerów

„Social media managerowie” byli  jeszcze nie tak dawno traktowani z pewnym pobłażaniem. I dzisiaj wiele osób nie traktuje ich poważnie, zwłaszcza tych ze świata „starej gospodarki”. Ale coraz więcej firm ma świadomość, jak niezwykle ważna jest dla nich obecność na mediach społecznościowych. Coraz rzadsze jest też podejście, że „konto na Facebooku może prowadzić każdy”. Social media to dziś praca na cały etat, w bardzo dynamicznie zmieniającym się środowisku. A ono potrzebuje profesjonalizacji. Ogłoszeń dla ekspertów od social media więc nie brakuje, chociaż ich pensje są niezwykle zróżnicowane. Nietrudno znaleźć pracę za małe pieniądze, ale są też i prawdziwe stanowiska menadżerskie w tej branży, nawet z pięciocyfrowymi pensjami. Natomiast blogosfera, YouTube czy też Instagram produkują dziś gwiazdy szybciej, niż robi to tradycyjna telewizja. Zatem influencer marketing staje się coraz istotniejszym elementem obsługi mediów społecznościowych.

Praca w start-up’ach

Praca w start-up’ach zdecydowanie różni się od tej w klasycznej korporacji. Granice pomiędzy zakresem obowiązków są tam zdecydowanie bardziej płynne – nieraz programiści zajmują się też sprawami administracyjnymi, a sekretarki czy asystentki odpowiadają za PR i wizerunek firmy. Start-up odróżnia od korporacji coś jeszcze – praca tam jest bardzo modna i prestiżowa. Jeśli chodzi o warunki jest bardzo różnie, ale jedno jest pewne – o pracę w szybko rozwijających się firmach w dużych ośrodkach miejskich jest naprawdę nietrudno.

 

 

 

Job To Person

Job To Person

Portal z ogłoszeniami o pracę

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak stworzyć dobre CV, kiedy całkowicie zmieniamy zawód i nie mamy doświadczenia w nowej branży?

Jak stworzyć dobre CV, kiedy całkowicie zmieniamy zawód i nie mamy doświadczenia w nowej branży?

Aktualne uwarunkowania rynku pracy powodują, że wiele osób przebranżawia się i całkowicie zmienia zawód. Jak wiadomo, dobrze przygotowane CV to nasza pierwsza i często najważniejsza wizytówka, a potencjalny pracodawca powinien z niej dowiedzieć się, czy ma ochotę podjąć współpracę z kimś, kto nie ma doświadczenia w jego branży. Dlatego poszukiwanie pracy zacząć warto od dowiedzenia się, jak stworzyć CV i co w nim zawrzeć, posiadając doświadczenie w zupełnie innej działalności.

czytaj dalej
Wdrożenie nowego pracownika – o czym warto pamiętać?

Wdrożenie nowego pracownika – o czym warto pamiętać?

Jednym z najbardziej zaniedbywanych procesów w zarządzaniu zasobami ludzkimi, a jednocześnie najważniejszym jest onboarding pracowników, czyli jego wdrożenie w miejscu pracy i stanowisko. O ile dużą uwagę przykładamy do administrowania dokumentacją, o tyle zapominamy, że nie jest to najistotniejsza kwestia, która może rzutować na dalszej przyszłości pracownika w naszej firmie. Proces onboardingu jest bardzo długi i wymaga solidnego zaangażowania kilku stron. Jednak jeśli jest on wykonywany poprawnie, przynosi korzyści dla całego zespołu – pod względem finansowym i nie tylko.

czytaj dalej

Szukasz rzetelnego pracownika lub poszukujesz pracy / zlecenia?

Sprawdź ofertę ogłoszeń online na naszym portalu Jobtoperson!