Zmiany w kodeksie pracy

utworzone przez | Lip 7, 2018

Zmian w polskim prawie jest ostatnio naprawdę dużo, a część z nich będzie miała ogromne znaczenie dla wszystkich zatrudnionych. Nie wszystkie te zmiany w prawie pracy w 2018 roku wejdą na początku stycznia, nie wszystkie są też już przesądzone. O wszystkich jednak zdecydowanie warto wiedzieć. Oto najistotniejsze ze zmian w kodeksie pracy:

Płaca minimalna 2018 – znaczny wzrost

Ta zmiana w kodeksie pracy wejdzie od samego początku nowego roku i jest już pewna. W 2018 płaca minimalna wyniesie 2100 złotych brutto, a to wzrost o 5 procent w stosunku do 2017. Zmieni się też minimalna stawka na umowie-zleceniu – ta wyniesie 13,70 zł brutto za godzinę. Wprowadzając te zmiany, rząd tłumaczył, że są one logiczne, biorąc pod uwagę niskie bezrobocie i ciągle tworzące się miejsca pracy.

Planowane ujednolicenie form zatrudnienia

To jeszcze nie jest przesądzone, ale wiele wskazuje na to, że od marca 2018 roku formy zatrudnienia zostaną ujednolicone. W kodeksie pracy mają się pojawić zapisy o formie etatowej i nieetatowej. Zatrudnienie nieetatowe dotyczyłoby osób, które pracują maksymalnie 16 godzin tygodniowo i miałyby gwarancję urlopu i płacy. Jeśli te zmiany weszłyby w życie, to umowy-zlecenia będą stosowanie tylko w ograniczonym zakresie.

Zmiany w urlopach

Duże kontrowersje wywołuje pomysł zmian w wydawaniu urlopów. Wiele wskazuje na to, że pracodawca niebawem będzie mógł jednostronnie wyznaczyć datę urlopu w terminie dwóch miesięcy od dnia poinformowania o tym pracownika. Niewykluczone też, że wszystkim pracownikom będzie przysługiwać 26 dni urlopu – niezależnie od stażu pracy. Dodatkowo – każdy zaległy urlop będzie musiał zostać wykorzystany do marca następnego roku. Dotychczas dni wolne można było wykorzystać nawet do września kolejnego roku.

Przeciwdziałanie mobbingowi, większa ochrona osób korzystających z uprawnień rodzicielskich

Jeśli nowela kodeksu wejdzie w życie, to każde nieuzasadnione nierówne traktowanie będzie traktowane jako dyskryminacja. Dotychczas pracownik mógł dochodzić swych praw tylko z uwagi na określone przyczyny dyskryminacji. Szersze ma być też grono osób uprawnionych do sprawowania opieki nad dzieckiem. Inni pracujący członkowie rodziny mają zyskać takie same prawa jak rodzice, gdy sprawują oni opiekę na dzieckiem.

Wypłacanie wynagrodzeń

Przelewy z wynagrodzeniami, które idą na konto bankowe pracownika to w większości firm i instytucji standard, i to od wielu lat. Jednak teraz pracownik musi podpisać na to zgodę. W 2018 roku ma się to zmienić, a wypłata ma iść domyślnie właśnie drogą elektroniczną.

Zmiany w wydawaniu świadectw pracy

Do tej pory każdy pracownik miał 7 dni na zgłaszanie błędów w świadectwie pracy. Teraz będzie miał na to 14 dni. Jeśli pracodawca nie wyda takiego świadectwa mimo orzeczenia sądu, to pracownik będzie miał prawo do wystąpienia do sądu pracy z żądaniem wydania specjalnego orzeczenia. Za niewydanie takiego dokumentu pracodawca będzie natomiast podlegał karze grzywny od tysiąca, aż do 30 tysięcy złotych.

Job To Person

Job To Person

Portal z ogłoszeniami o pracę

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Poprawnie przygotowana umowa między pracownikiem a pracodawcą daje poczucie bezpieczeństwa obu stronom, a także gwarantuje transparentność i jasno określa powinności. Jest ona szczególnie ważna w kwestiach spornych, które wymagają szybkiej reakcji oraz rozstrzygnięcia...

czytaj dalej
Jakie narzędzia ułatwiają pracę rekrutera? Cz. 1

Jakie narzędzia ułatwiają pracę rekrutera? Cz. 1

Czasy pandemii sprzyjają pracy zdalnej. Ta z kolei w wielu przypadkach bywa sporym wyzwaniem, które skutecznie dezorganizuje nam życie. Szczególnie trudne zadanie mają rekruterzy. W tej sytuacji najlepszą pomocą w pracy są skuteczne narzędzia, które znacznie ją...

czytaj dalej
Jakie branże poszukują pracowników w trakcie pandemii?

Jakie branże poszukują pracowników w trakcie pandemii?

Pandemia zmieniła całkowicie otaczającą nas rzeczywistość i dotknęła niemalże każdą sferę życia. Jej skutki widać również na rynku pracy, który przeszedł sporą metamorfozę. Wzrost bezrobocia, niższe pensje, mniejsze szanse na awans. Niektóre z przedsiębiorstw zostały...

czytaj dalej

Szukasz rzetelnego pracownika lub poszukujesz pracy / zlecenia?

Sprawdź ofertę ogłoszeń online na naszym portalu Jobtoperson!